Валутните преводи все още са ни скъпи
България е в зоната за еврови парични трансфери SEPA, но с много малки изключения това не се отразява на качеството и таксите за клиентите
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
8 коментара
За момента най-изгодни са SEPA преводите в Прокредит и след това в Дбанк.
За фирми, които плащат на фирми от ЕС или получават плащания от ЕС е най-добре да си открият сметки в банка в страна от ЕС.
Ако не ви се ходи в чужбина, откривате сметка в Сибанк.
Сибанк ще ви помогне да откриете сметка в КВС в Белгия, без да ви се налага да ходите в Белгия.
Услугата струва 100 лева. Сметка се открива дистанционно и може да се разплащате онлайн.Онлайн банкрането на КВС е много опростено.
Няма такси са правене на плащания и за получаване на плащания.
Единствената такса е 2.50 евро на тримесечие за поддържане на сметката.
За справка в момента месечната такса на Сибанк е 10 лева за разплащателна сметка и 6 евро за разплащателна сметка в евро.
Не работя нито в Сибанк, нито в КВС.
До wreath - а как я захранваш тази сметка, ако само плащаш на фирми от ЕС, при условие, че постъпленията са ти после в България?
Тарифите на банките в ЕС ползващи SEPA са масово от 2-5 евро. Разхода за използването на SEPA от банките е 1-2 евро. Сега си помислете колко печелят българските банки, които начисляват масово 0.15% от стойността на превода с кап от 250-300 евро. На разход от 1-2 евро и приход от превод в размер на 300 или марж от 150 пъти – със сигурност, ако продаваш наркотици не може да изкараш подобни нива. БНБ подържа този монопол и в дългосрочен план това е само в ощърб на банките в България и в честотност местните такива. В една среда на истинска конкуренция цените щяха вече да са 5-10 евро, но има картел и има огромна съпротива срещи fintech компании например, които могат да свалят цената на услугата. Банките ни стават все по зависими от регулативни подаръци и не инвестират в технологични иновации и нововъведения. Отделно държавния монопол към системи, като Бисера и Рингс, които не са се променили с десетилетия обрича и местния бизнес да плаща 1-2 лв. на елементарен превод, който на всичкото отгоре се изпълнява няколко пъти на ден. Корупцията дава отражение на всички нива и включително всеки плаща данък корупция с всеки международен и местен превод.
До коментар [#3] от "Dimitar Пердето Groningen":
В моя случай повечето ми клиенти са в страни отт ЕС, те ми плащат по евро сметката в КВС. От тази сметка плащам и на доставчиците в ЕС. За клиентите в БГ имам сметка в левове.
Предполагам за фирмите, които имат повече клиенти в БГ, този вариант не е подходящ.
През 2016 платих няколко хиляди лева за такси по евро преводи (направени и получени) и ми писна.
Съществуват онлайн банки в ЕС, които са безплатни и не таксуват за плащания с дебитна карта в България. Има и такива, които не таксуват и тегленето на пари в левове в България (в рамките на 5 тегления на месец). При това положение е под въпрос дали човек с приходи в чужбина, трябва да поддържа сметка в българска банка.
Ситуацията е както с тарифите на мобилните телефони. И резултата ще е същия.
Затова ползваме трансфъруайз за евтини международни преводи - http://outsidia.com/transferwise/ Банките да се задавят с техните такси.
Peysera
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.