Моята голяма гръцка къща
Покупката на имот от българи е не само възможно, но и често практикувано


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Темата накратко
- Атрактивните цени направиха българите сред най-активните купувачи на ваканционни имоти в Северна Гърция- Ръстът на туристите и новите данъци върху наемите обаче ограничават доходността на инвестицията
- Какво е добре все пак да се знае при покупка, какви са плюсовете и минусите

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
11 коментара
Напълно безсмислена и повърхностна статия. Липсва най-важната информация - размер на данък сграда, такса смет, ток, вода, поддръжка на общи части, все разходи, които съпътстват притежаването на имот и могат да обезсмислят подобна покупка. Липсва и информация за ипотечните кредити в Гърция, покупка на имот от банки и търгове на съдия-изпълнители, възвръщаемост на инвестицията при отдаване под наем, средна заетост през годината и пр. Само общи приказки.
До коментар [#2] от "
whu27554195
":
Напълно съгласен
Благодаря за информацията. Малко съм разочарован от предишните коментари. Мислех, че "Капитал" не позволява булевардни грубиянски изявления, както повечето вестници.
Интересно. Хем се водим най-бедните в ЕС, а дори може да се каже и в Европа, хем пазаруваме имоти на килограм - както в България, така и в Гърция, така и в други държави. Което ще рече, че или не сме чак толкова бедни, или някаква част от средствата не са съвсем изрядни. Преди време пак в "Капитал" имаше статия за български собственици на яхти в Гърция - същата работа. Очевидно сме големи паралии, щом можем да си позволим такива неща, а статистиките-стъкмистиките са просто проформа.
Иначе, няма лошо - който има възможност да си купи имот в гръцко, има още една причина да ходи там редовно (след като условията по родното Черноморие не отговарят на елементарни правила за приятно и спокойно изкарване). А и Гърция не е само море, има още много какво да предложи.
До коментар [#5] от "Читател":
В статията нема никакви числа за брой българи, закупили имот в Гърция, така че нема как да знаем много ли са или малко, нема и с какво да ги сравним. Голи медийни фрази като "сериозен интерес", "бум", "наплив" и пр. не казват абсолютно нищо. То може да са и 15 човека и пак да го изкарат като "сериозен интерес". Пише че 1/4 от чужденците в Северна Гърция закупили имот са българи, но не пише колко са тия чужденци. Не е тайна, че Северна Гърция не е интересна за руснаци и европейци - те са по островите, а основно там ходят българи, сърби, македонци и пр. балкански народи, повечето от които дори не са в ЕС, така че 1/4 българи в имотните сделки може и да са малко даже.
Просто се прави поредната реклама на гръцкия туризъм и имотен пазар, като междувременно се оплюе родния разбира се, но умишлено укриват отрицателните страни, последващите данъци и такси и т.н.
Освен това, фактът че България е най-бедна в ЕС нема никаква връзка с покупката на имоти в чужбина. Дори в най-изпадналата страна има едни 5% по-заможни. А и цената на гръцките имоти очевидно е паднала, кой знае какви селски къщи и студия купуват българите, едва ли са некакви вили на Халкидики. Така че дали ще купиш панелка в Люлин или студио на Аспровалта едва ли има сериозна разлика и не е никакво мерило за благосъстоянието на нацията.
В Гърция като съм бил на Халкидики, всички нови джипове и лимузини (BMW, Audi & Mercedes) са със софийска регистрация. Сърбите и румънци са с далеч по-скромни возила.
До коментар [#7] от "vzt34526152":
Не само в Сърбия и Румъния са с по-скромни возила, но и във всека друга нормална европейска държава. Хората там не се впечатляват от коли и ги използват за придвижване, а не за избиване на комплекси. Сигурно и в Косово и Албания са лъскави. Отделен въпрос е, че тия лъскави коли дето ги гледаш са купени на старо. В нормалните страни има ограничения за вноса на стари коли и са по-скъпи, включително и в балканските, само у нас се внася свободно отпадъкът на цела Европа. С лъскава кола, а вечеря дюнери и маже пастет, гледал съм ги такива софийски "паралии" по Гърция. Немат пари зъбите да си оправят, но за лъскава кола на старо и органите си ще продадат. Мислят си че ще впечатлят некой, особено в чужбина - най-много да им се смеят, европейците бързо преценяват хората и виждат кой колко струва и какъв стандарт има.
[quote#6:"whu27554195"]междувременно се оплюе родния[/quote]
Родният туризъм нема нужда от оплюване, той сам си се оплюва с отношението към клиентите, а това в което сме превърнали фекаломорието не си и помислям да ходя натам.
До коментар [#9] от "zo":
Да, сигурно затова се увеличават всека година и то от по-бели от нашата държави. Като не си помислиш некой ще ревне, да не мислиш че правиш бойкот? Ти си една безполезна хлебарка. И какво сме превърнали "фекаломорието"? Ти искаш да прилича всичко на Крапец ли? Аман от виртуални келеши вече.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.