Банкирай електронно
Удобството и по-ниските цени са предимство на електронните услугите на банките, които тепърва ще увеличават своята популярност в България


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
- България обаче остава на последно място по използването им в ЕС.
България е единствената държава от Европейския съюз, в която делът на хората, които използват онлайн банкиране, не се увеличава. Освен това той е и най-нисък за общността - по данни на Евростат едва 5% от населението извършва финансови операции през интернет. Според Световната банка в България има около 50 банкови офиса на 100 000 души население, което е двойно повече, отколкото е средното за ЕС. Данните са на фона на растящия брой българи, които използват телефони и компютри и имат достъп до интернет. А онлайн банкирането може да излезе в пъти по-евтино като такси спрямо традиционния банков клон.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
6 коментара
Електронно банкиране? Една дума: Revolut.
До коментар [#1] от "Николай":
и PaySera
Е хайде сега... Ерау също има предимства. През него плащам ток вода телефон без да ми събират такса.
До коментар [#3] от "
Zh St
":
Съ сигурност има. Зависи от конкретния случай и нужди.
Revolut i PaySera (аз ползвам Revolut) са незаменими за често пътуващите извън страната, както и за емигрантите.
До коментар [#1] от "Николай":
TransferWise вече предлага същите възможности като Revolut. Още не съм ги изпробвал (имам Revolut), но са алтернатива.
Най-евтините левови банкови преводи (за физически лица) са при Ти Би Ай Банк - 50 стотинки през електронното банкиране.
Ако си отворите някаква сметка, различна от "разплащателна" е по-вероятно да няма месечни такси (обикновено тези сметки имат същите функции като разплащателните - може да се получават и пращат преводи - като единственото ограничение е, че не можете да имате дебитна карта към тази сметка).
За входящи доларови преводи в ЦКБ няма такса, ако сметката ви е "срочен депозит" (може да се прекрати предсрочно и няма такса теглене на каса).
При теглене на падеж на депозита банката не начислява такса. Например може да имате два-три депозита и да довнасяте по съответния депозит, който ви устройва (датата на падеж) и да теглите на съответната дата без такса (някои банки нямат такса теглене дори и когато теглите преди падежа - само губите лихвата, която е и без това ниска).
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.