Развитието на финансовата индустрия позволява всеки да избира услуга, която да пасва на неговите нужди и желания. Често обаче се налага да се прави сравнение между на пръв поглед аналогични продукти, за които при по-задълбочен анализ се оказва, че имат специфична характеристика и изборът става субективен.
Така, ако искате да разполагате с определена сума по всяко време и навсякъде, то класическият избор е кредитна карта. Възможност за осигуряване на ликвидност обаче е и овърдрафтът - кредит за краткосрочно финансиране за покриване на текущи нужди - плащане на регулярни сметки, данъци, такси или непредвиден еднократен разход. Докато кредитната карта е по-скоро платежен инструмент за покупки, резервации, плащания в интернет и пр., а в краен случай и за теглене в брой. Замисълът на двата продукта е различен, което ги прави и допълващи се. Различни са условията за получаване, ползване и погасяване на средствата по тях. И двата продукта имат плюсове и минуси, които всеки трябва да вземе предвид, преди да прави избор между тях. Освен ако не реши да ползва и двата.
Подобни, но и различни
И в двата случая се ползва финансиране до определен, предварително договорен лимит. При кредитната карта средствата, които се отпускат, са "класически заем", докато овърдрафтът е разрешено превишение на салдо по сметка. При него клиентът трябва да има разплащателна сметка в банката с регулярни постъпление по нея, като може да ползва разрешения заем, когато е похарчил собствените си средства или те са недостатъчни в случай на нужда. Повечето банки изискват минималното месечно постъпление да е поне 240 - 300 лв.
Класическият овъдрафт е осигуряване на допълнителни средства при превод на работна заплата, ползвани през дебитна карта. Одобреният лимит се използва многократно, изцяло или на части. Може да се тегли в брой, да се плащат стоки и услуги в търговски обекти на ПОС терминал. Лихвата се дължи само върху ползваната част от средствата на съответната месечна падежна дата. Обичайно лимитът е според месечното постъпление в пъти, т.е. една, две... пет нетни работни заплати. В случаи на обезпечение с финансови средства в банката (депозит) размерът достига по-големи суми, а лихвата е по-ниска. Максималният срок е до 12 месеца, като при някои банки има и възможност за удължаване. В този срок трябва да се погаси използваната сума, докато при кредитната карта няма такова изискване, стига да се покрива месечната минимална вноска. При спазване на последното условие има случаи, в които кредитни карти са занулени или почти на лимита дълги години.
Овърдрафтът е подходящ за плащане на сметки, които например се дължат преди превода на заплата - така, ако няма средства по сметката, банката изтегля, за да покрие битовите задължения, а си възстановява сумата или част от нея след това.
Подобно е и при кредитната карта, където има одобрен кредитен лимит и клиентът ползва толкова, колкото иска от него. Може дори да превиши в рамките на отчетния период, но за това се начислява допълнителна такса. Не се изисква конкретно наличие на сметка и/или сума по нея, но се минава през оценка на кредитоспособността на клиента. При връщане на ползвана част от заема обичайно има гратисен период, който е без начисляване на лихва.
Колко струва
Това, което се заплаща и при двата продукта, са лихва и такси. Преглед на предложенията на банките показва, че нивата на лихвите при овърдрафта са по-ниски в сравнение с тези по кредитни карти. Причината е, че все пак при първия има гарантиран паричен поток, който постъпва по сметката, или гаранция под формата на депозит. Затова и лихвите там са от около 9% до близо 11-12%. При кредитните карти границите са 12 - 18% при плащане с нея (каквото е и основното им предназначение) и 16 - 19% при теглене на банкомат, което е добре да се прави в крайни случаи. Освен това има и допълнително такса за самото теглене - фиксирана част + процент от сумата. За по-висок клас карти лихвите са по-ниски според доходите на картодържателя и класа карта (златна, платинена). По-ниски лихви и такси се дават и при корпоративно обслужване на служителите на компании и фирми - около 12-13% и например с 50% по-ниска годишна такса.
Освен лихви има и такси. При овърдрафта има месечна такса за обслужване на сметката, тъй като самата дебитна карта е към разплащателна сметка – около 2-3 лв. на месец, което обаче си е стандартно плащане и без да има овърдрафт. В някои случаи има отделно и такса за поддръжка или обслужване на ĸapтaта (мeceчнa или гoдишнa) - това е така, тъй като овърдрафт може да се ползва и без наличие на пластика, а парите да се теглят на каса или да се нареждат по други сметки и плащания от банката. Налагат се и стандартните тaĸcи пpи тeглeнe нa cyми oт бaнĸoмaт нa бaнĸaтa или на друга в Бългapия и чyжбинa, в няĸoи cлyчaи тaĸca пpи пoĸyпĸи. Отделно клиентът плаща и за разглеждане на искане за овърдрафт – между 15 и 25 лв. при различните банки. Името й е формулирано по различен начин - такса за разглеждане на документи, за разглеждане на искане, предварително проучване, за кандидатстване и проучване.
При кредитните карти таксите са два вида - пpи тeглeнe нa cyми в бpoй (ĸoитo ca пo-виcoĸи) и пpи извъpшвaнe нa пoĸyпĸи. Aĸo зaдължeниeтo се покрие в рамкитe нa гpaтиcния пepиoд, нe се дължи лиxвa. Гpaтиcният пepиoд e между 30 и 60 дни, най-често 45 дни. Прилага се пpи извъpшвaнe нa пoĸyпĸи. При него е важно да се следят началото и краят на отчетния период и времето кога е направена покупката. Например при покупка, направена на 1-во число на месеца, гратисният период е 45 дни, но ако плащането е на 30-то число, на практика остават само 15 безлихвени дни. При кредитните карти има и минимална вноска, която е процент от похарчената сума и се плаща до определено число също. След края на гратисния период обаче започва да се начислява лихвата върху остатъка от неплатената сума. Други такси, които се начисляват, са зa пoддpъжĸa/oбcлyжвaнe нa ĸapтa (мeceчнa или гoдишнa, обичайно 48 - 50 лв. годишната), тaĸca зa пoддpъжĸa/oбcлyжвaнe нa ĸapтoвa cмeтĸa.
Двата продукта отговарят на различни изисквания на клиентите. Със сигурност овърдрафтът дава по-малка сигурност и надежда за онези, които пътуват често в чужбина и пазаруват онлайн. Това е така, тъй като все още дебитните карти не се приемат за разплащане навсякъде. За тях по-добрият избор е кредитната карта, макар че лихвите по нея са по-високи. Това обаче е минус, който може да се елиминира при добро управление на паричния поток и използване на плюсовете на гратисния период.
Развитието на финансовата индустрия позволява всеки да избира услуга, която да пасва на неговите нужди и желания. Често обаче се налага да се прави сравнение между на пръв поглед аналогични продукти, за които при по-задълбочен анализ се оказва, че имат специфична характеристика и изборът става субективен.
0 коментара