Борсовият срив и пенсионните фондове
Спадът в стойността на един дял е до 2%, но в дългосрочен план понижението засега не се отразява
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Всеки месец средно по над 135 млн. лв. от служители и работодатели се внасят в универсалните пенсионни фондове. В тях се управляват парите за "втора пенсия" на над 3.6 млн. работещи в България и затова е важно какво се случва с тях.
По данни на Комисията за финансов надзор за първото тримесечие средната доходност, която тези фондове са генерирали на спестяванията, е била 4.7%. Тя показва изменението на един пенсионен дял, който потребителите си "купуват" при плащане на осигурителната вноска, след като първо е взета еднократна такса на входа от 4%. Освен това доходността е средногодишна, но обхваща периода за последните две години, за да даде повече перспектива. Ето защо в нея не се откроява толкова ясно силната червена вълна, която удари капиталовите пазари през февруари и също така се отрази и на българския фондов пазар. Ако гледаме движенията само за първите три месеца на 2018 г. спрямо резултата, постигнат към края на 2017 г., ще видим, че само един универсален фонд – този на "Бъдеще" - няма понижение на стойността на един дял. При останалите фондове той се понижава с между 0.5 и 2% само в рамките на тези три месеца (виж графиката), в сравнение с октомври - декември 2017 г.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Крайно време е фондовете да публикуват някаква вътрешна информация за разходите си. Примерно минимална и максимална заплата, брой персонал, средна работна заплата по месеци и т.н. Все пак им се превеждат сериозни средства, одобрени с Кодекс и реално не може да избягаш от тях. Като цяло, няма шанс да достигнат плащанията по размер от НОИ, ако махнат и наследяването ще са просто една узаконена машина за крадене на пари.
След 2008 година е много трудно да се намери доходност от инвестиции на парични средства чрез класически облигаия.ции. Акциите са доходни само в много дълъг хоризонт. Патова ситуац
Доста парички са събрали. Защо не купиха Чез, а го оставиха на гинка?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.