Алтернативи на високите банкови такси

Ново поколение компании позволяват да се свият с до 100% разходите за парични операции

Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Банковите такси в България продължават да се повишават, а валутните трансфери в евро остават най-скъпите в ЕС, въпреки че има всички условия посоката, поне при последните, да е надолу. Всичко това се потвърждава както от банковата статистика, така и от проучванията на Европейската комисия. Само да припомним - съвсем наскоро по нейна поръчка доклад на Deloitte показа, че финансовите институции у нас таксуват средно по 24 евро за паричен трансфер от 1000 евро, в Полша под 2 евро, а в държави от еврозоната е почти нула. Това е възможно чрез зоната за кредитни преводи и директни дебити в евро SEPA, която е по-усъвършенствана от Swift и дава условия за ниски такси.

За щастие новите технологии и бизнес модели вече позволяват fintech решения, които имат в пъти по-ниски такси както за евро преводи, така и за други операции. Те са насочени основно към физическите лица, а добрата новина е, че все повече от тях се предлагат и в България, а броят им се увеличава. Освен най-популярните като Transferwise, Revolut, българската iCard и Paysera, в играта влизат Mistertango, Leu Pay. Paysera и iCard имат офис в България, но това не пречи на останалите да се ползват през интернет платформите им. Именно липсата на редица странични разходи като поддържане на клонова база и голям брой служители позволяват на иновативните платежни оператори да поддържат толкова ниски цени на услугите си. Да не говорим, че в държавите от еврозоната вече работят изцяло виртуалните директни банки като германската N26, която разширява дейността си и към САЩ.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    pjq09564851 avatar :-?
    pjq09564851
    • - 1
    • + 4

    Аз ползвам услугите на посоченото в статията "малко банково изключение" https://www.mypos.eu/ и съм много доволен! Освен че сметката(която междодругото си има СЪЩО БЕЗПЛАТНО активно мобилно и онлайн банкиране) е без никакви такси за обслужване, също така при плащане на ПОС терминал, парите влизат веднага по сметката, за разлика от банките(авторизации и глупости по 24-48ч).. Другото интересно предимство е безплатния интернет, под формата на СИМ карта, която се поставвя в самите ПОС терминали и няма нужда да прекарваш WiFi или да си ползваш мобилните данни на телефона за да може да работи устройството. Общо взето си е направо невероятно решение, на което все още не съм срещал аналог, при това не само на българския пазар..

    Нередност?
  • 2
    pav4o01 avatar :-|
    Павел
    • + 5

    Не само,че са по-евтини , ами са и по-бързи. На всичкото отгоре няма нито 1 документ за подпис, всичко е онлайн, въобще нищо общо с конвенционалните банки в БГ.

    Нередност?
  • 3
    fzs59565042 avatar :-|
    fzs59565042
    • + 3

    Ами, да му мислят банките. Те и да не бяха нагли, пак не могат да предложат конкурентни условия. Само че с наглостта си направо отвориха широко портите за този бизнес. Рано или късно всички суми ще клонят към 0 и ще печелят от превалутиране.

    Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал