// Бизнес / Моят капитал
Роуминг по съседски
Как се променят тарифите на роуминг услугите в съседните ни страни, които не са част от ЕС
Инфографика |
Минавам на самолетен режим
В момента стандартната цена на роуминга за страни извън ЕС достига 7 лева за една минута разговор и 25 лева за един мегабайт мобилен интернет и при такива тарифи желанието да ограничиш разговорите е съвсем естествено. Ето защо България като част от политиката си по приобщаване на Западните Балкани по време на приключилото неотдавна европредседателство инициира междуправителствени разговори за въвеждане на органичения по роуминг тарифите.
А кога влиза в сила?
Какво мислят обаче българските телекоми за междуправителствените усилия по понижаване на таксите за роуминга? На въпроси на "Капитал" кога реално ще се усети намалението на тарифите БТК предпочетоха да не коментират, а от "А1 България" споделиха, че вече от 2 години предлагат специален пакет за по-изгодни разговори. От "Теленор България" обясниха, че с новия им допълнителен пакет цените падат до 2.7 стотинки на мегабайт мобилен интернет, което е по-ниско от предлаганото от комисар Мария Габриел 70 евроцента на мегабайт от лятото на 2019 г.
Трябва да се има предвид, че извън специалните пакети роумингът извън ЕС остава много скъп, като идеята на бъдещата промяна е именно това да се промени до някакви применливи нива.
Какво предлагат телекомите сега
Стандартните цени за роуминг в съседните държави, които не са част от ЕС, започват от 2.29 лв. при БТК и достигат 7 лева на минута разговор при "А1 България", а що се отнася до използването на данни, тарифите са от 15 лв. при БТК до 25 лева при "А1 България" за мегабайт интернет. Това е, в случай че потребителите не използват допълнителен пакет за роуминг в съседните страни.
Съответно преди няколко седмици имаше раздвижване на пазара за тези услуги (виж таблицата). БТК въведоха на 30 май нов такъв пакет, който включва 100 минути за изходящи разговори и 100 мегабайта интернет в рамките на един ден, който струва 4 лв. Той важи за Сърбия, Македония, Черна гора, Албания, Косово и Босна и Херцеговина. Минус е, че в него не се включват разговори от Турция. При активиране на пакета се начислява дневна цена за всеки ден, в който има проведен поне един изходящ разговор/изпратен SMS/отчетено използване на мобилни данни при услуги в роуминг в мрежите на операторите, включени в пакета, независимо от обема на потреблението.
"Теленор България" също започна да предлага допълнителния пакет Roam&Surf Europe с обновени условия. Еднодневният пакет включва 100 мегабайта интернет срещу 2.29 лв., а седмичният – 700 мегабайта срещу 18.99 лв. Тези услуги могат да се ползват в рамките на целия европейски континент, включително и Турция, но без Русия. Към момента обаче преференциални условия и пакети за разговори телекомът не предлага.
При "А1 България" допълнителният пакет за роуминг в съседни страни извън ЕС беше въведен преди 2 години и в момента е все още с условията, последно променяни преди около 1 година. Така той включва 100 минути и 200 мегабайта мобилен интернет на ден срещу цена от 1.99 лв. При тези условия той важи само за Сърбия и Македония. Същият този пакет, но вече с 1000 минути и 200 мегабайта се предлага за използване в Турция.
Алтернативата
Междувременно обаче на пазара има различни варианти, които могат да позволят значително по-евтини услуги. Такива са например SIM картите за мобилен интернет Surfroam, които струват 15 евро с включено потребление за 15 евро. При тях обаче един мегабайт интернет в Македония и Сърбия струва 1 цент, а в Турция – 2 цента, и могат да се ползват без допълнително презареждане в рамките на една година. Картата се доставя безплатно по пощата, което обаче може да отнеме до 10 дни за доставка.
Друг подобен продукт е Simpatik, също предплатена карта. Тя може да разполага с 50 до 200 лв. кредит. Цените тук са по-ниски, като обаждане в Македония е 1.02 лв. на минута, в Сърбия 1.27 лв. на минута, а в Турция 0.63 лв. на минута. Картата позволява използване на мобилен интернет в Турция срещу 0.39 лв. на мегабайт, но таксува 22.50 лв. на мегабайт в Македония и въобще не предоставя интернет свързаност в Сърбия.
Внимание при използването на чужд телеком Българските оператори имат препоръчителни телекоми в чужбина, с които са сключили договори за преференциални цени на услугите. Макар и досадно, е препоръчително потребителите да проверят кой е въпросният чуждестранен оператор и да го въведат ръчно в настройките на мобилния си телефон. В противен случай е възможно апаратът автоматично да се свърже с друг телеком, което да доведе до начисляване на в пъти по-високи такси от предварително уредените спрямо допълнителния пакет. Също така е добре да се проверят условията по прекратяването на допълнителния пакет. Понякога то става след изрично оповестяване от страна на потребителя, като в противен случай начисляването продължава да се таксува ежедневно, дори и без да има потребление. |
Още по темата
Ама те не ги ли свалиха вече цените
Международните разговори в ЕС ще поевтинеят драматично от май 2019 г., но разликата между "роуминг" и "международни разговори" все още не е ясна за всички
30 ное 2018Шведският телеком Telia купува бизнеса на TDC в Норвегия за 2.6 млрд. долара
Telia Company е един от главните конкуренти на Telenor на скандинавския пазар
19 юли 2018Предплатени международни карти позволяват да се ползва по-евтин интернет извън ЕС
18 авг 2017Роумингът в ЕС отпадна - какво е добре да знаем
Високите такси изчезват, но има и изключения, които е добре да се знаят, както и други важни неща
15 юни 2017
13 март 2019
София Ивент Център
capital.bg/fintech
Annual FinTech Summit
Теми в програмата:
- Тенденции и двигатели за растеж на финтех индустрията
- PSD2 и възможностите за бизнеса
- Мобилни плащания и дигитални портфейли
- Кои са последните технологични иновации на пазара
- InsureTech: дигиталната трансформация в застраховането
- Международно сътрудничество и възможности за растеж на екосистемата


Данъчните отново напомниха, че печалбите от търговия и сделки с криптовалути се облагат
15 фев 2019, 2354 прочитания

Депозитите над 200 хил. лв., за които няма държавна гаранция, растат с двуцифрен темп през миналата година
15 фев 2019, 922 прочитания
15 фев 2019, 8435 прочитания
15 фев 2019, 2917 прочитания
15 фев 2019, 2299 прочитания
15 фев 2019, 1667 прочитания
15 фев 2019, 1505 прочитания
Каква е ползата от обучението на юристите
По-добрите съдебни процедури водят след себе си до по-висок икономически растеж
Стажове, стипендии, конкурси (11 - 17 февруари)
Селекция с актуални кариерни инициативи и събития през седмицата
PwC България подкрепя студенти и докторанти по педагогически специалности
Консултантската компания ще даде на 11 младежи едногодишни стипендии и едномесечен стаж по специалността
Стажове, стипендии, конкурси (4 - 10 февруари)
Селекция с актуални кариерни инициативи и събития през седмицата
Предприемаческа програма изпраща 70 европейци в САЩ
Двама българи бяха стипендианти на Young Transatlantic Innovation Leaders Initiative през 2018 г.
Колебанията на борсите доведоха до отрицателна доходност за 3/4 от фондовете през първото полугодие на 2018 г.