Уолстрийт от мечки не се бои
Поредният срив на борсите отново повдигна въпроса за края на близо 10-годишния бичи пазар. Възстановяването дойде бързо, но октомври е един от най-лошите месеци за инвеститорите от години
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Американският фондов пазар в момента се намира в най-дългия бичи пазар в историята си. И логично все по-често се задава въпросът кога ще дойде краят на близо 10-годишния период без регистрирани спадове от над 20%. Първата червена лампичка светна в края на януари, после през лятото, а сега преди седмица, когато само за ден водещите индекси на Уолстрийт изтриха целия плюс за година. Естествено вълната засегна Азия и Европа.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
1 коментар
Според мен световната икономика от 10 години се намира в състояние на "икономически диабет", причинен от остаряване на технологиите /гените на организма/ и лакомията - прекаленото стимулиране на икономиката, довело до прекалено потребление. Държавите лекуват диабета с инсулин /вливане на парична ликвидност/. При това лечение обаче трябва много внимателно да се дозира количеството инсулин /ликвидност/, защото ако бъде инжектирана в системата прекалено голямо количество ликвидност, ще последва състояние на хипогликемия. При лечение с инсулин е неизбежно периодично да се стига до хипоглекемии. Според мен в момента икономическите субекти се подготвят за първата хипогликемия. Ще последва срив в цялата световна икономика, а след това - вливане на нова ликвидност. Много е важно вливането на ликвидност да е съобразена с възможността потреблението да я поеме, защото ако се влее по-голяма ликвидност отколкото потреблението може да поеме, ще последва хипоглекемия.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.