Криптоминьорите копаят без пари
Разходите за ток вече са по-големи от евентуалните печалби от създадените дигитални валути
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
OLX е залят с миньорска техника
Показателни за липсата на доходност в добива на криптомонети са и множеството обяви за продажбата на т.нар. копачки. Дори българският OLX е залят с такива оферти, като цените за ASIC устройства за добив на Bitcoin са под 2000 лв. За сравнение, в началото на годината подобни машинки се намираха изключително трудно и цените им бяха 8-10 хил., а дори на моменти стигаха 15 хил. лв., когато доставките се бавеха заради голямото търсене.Много са и обявите за продажба на ригове с видеокарти и дори на цели ферми. Само в България могат да бъдат открити стотици предложения за готови системи за добив на криптовалути от семейството на Ethereum. Цените им варират от няколкостотин до няколко хиляди лева в зависимост от конфигурациите. Цяла ферма от 22 рига със 138 видеокарти пък се продава за 38 хил. лв. във Велико Търново. В София пък има десетки оферти за 15-20 хил. лева.
Масовата истерия по криптовалутите отмина още с първото голямо понижаване на цените в началото на тази година. Запалените фенове на блокчейн технологията и създаваните от нея монети обаче продължиха да инвестират средства и усилия в т.нар. майнинг, тъй като печалбите от тази дейност намаляха, но не изчезнаха. Поне не и до 18 ноември, когато криптопазарът влезе в един от най-лошите си периоди за годината. Само за десетина дни секторът загуби една трета от капитализацията си, Bitcoin слезе под 4000 долара за първи път от септември 2017 г., а Ethereum се търгува за около 100 долара, което е най-ниското ниво от май миналата година.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
10 коментара
ЗАЩО ВИРТУАЛНАТА ВАЛУТА МИ ПРИЛИЧА КАТО ЗЛАТНАТА ТРЕСКА ОТ ПРЕДИ НЯКОЛКО ВЕКА, РАЗЛИКАТА Е ЧЕ ТОГАВА СЕ ТЪРСИ И КОПАЕ ИСТИНСКО ЗЛАТО,ДОКАТО СЕГА Е ВИРТУАЛНО(НЕСЪЩЕСТВУВАЩО)
Цялата тази работа е световна финансова измама. Пример - необосновано високата цена в началото на годината. След което последва планиран срив. Сега започва подготовка за нов такъв срив. Сега се сваля цената. После ще започне тихомълком да се купува на фондовите борси и цената пак леко-леко ще върви нагоре. И когато големите играчи реализират планираната печалба ще има отново срив.
Който е уверен, че ще има срив, може да шорти (отвори къси позиции). Само казвам.
А това, че се "копае" "без пари" не е съвсем така.
Който изкарва повече от цената на тока плюс цената на поддържката няма смисъл да спира, защото платеното за оборудването е "sunk cost".
Все още се намира евтин ток тук-таме. И затова има работещ хардуер.
Криптовалутите имат няколко мощни съюзника.
Един от тях са петроните картели.
Петролната мафия не е доволна от това, че е възможно да се правят горива за сегашните автомобили без да се ползва петрол. За да бъде това възможно и практично е нужна евтина електрическа енергия (и цената на петрола да е достатъчно висока). (Вижте например статията за "solar fuel" в Уикипедия.)
А ако се повиши цената на петрола ще се повиши производството на алетернативни горива.
Начин за петролната мафия да се справи с проблема е да държи цената на електрическата енергия достатъчно висока.
"Копачите" на криптовалути изчерпват евтината електрическа енергия, което прави електрическата енергия скъпа за производство на горива.
Въгледобивните компании, производителите на "био" гориво и други също имат интерес цената на електрическата енергия да е достатъчно висока.
Русия има изгода да продава петрол и газ. Евтината електрическа енергия е пречка за това. Това е една от причините RT (англоезичен ТВ канал на Руското министерство на истината) да рекламира криптовалутите.
До коментар [#1] от "popi100":
Това остроумие у Фейса ли го прочете?
До коментар [#2] от "petkata1":
Не можеш да имаш стотици държатели и да говориш за измама. Качването на цената беше измама. Биткойн си има своите приложения и хората имат възможност да се възползват. Който спечелил, спечелил. Няма смисъл да ги оплакваме - който иска, играе. Като мислиш че е пирамида, остави ги да залагат.
До коментар [#3] от "Валентин":
Освен това САЩ и България не са единствените страни на света (засега). Евтин ток има на Изток, затова и се копа там. Ние не сме критерий, дори САЩ е слаб критерий. Фермите се правят при ниския ток, затова и цената е ниска - увеличава се предлагането.
Ще се види доколко може да се развие самата валута и нейното приложение. Засега без спекулации трудно виждам нови скоци.
До коментар [#5] от "Георги Георгиев":
Имало едно време една компания, наречена Tether Inc. Та тази компания пусна една криптовалута, наречена (крайно неизненадващо) Tether, която уж била на 100% покрита от долари. И всеки път когато цената на Bitcoin-a тръгнеше към реалната си стойност (кръгла нула), тази компания се намесваше чрез свързаната с нея борса Bitfinex за да конвертира Tether в Bitcoin, по този начин изкуствено увеличавайки търгувания обем и търсене, което от своя страна водеше до нарастване на цената на Bitcoin-a. Тънкия момент е, че единствените които емитират Tether токени са само тази компания, и няма абсолютно никакво доказателство, че Tether-a реално е на 100% покрит от долари. Нещо повече, на сайта на Tether в прав текст си казват, че не обменят Tether за USD.
До коментар [#7] от "redirect1977":
Това по никаква начин не елиминира съвсем разумните, законни и практични приложения на биткойн. Извън спекулацията, повтарям.
Текстът е супер. Дава реалната картина. Много от "заводите" са временно спрени или замразени, но не разпродават машини. Според технически анализ е възможен голям ръст в цените след около година и половина, но това е свързано с принципно ново разбиране за блокчейн и приложението му, което да върне и интереса към крипто, но не като източник на спекулативни печалби. Аз се надявам да търгувам с тях отново, беше истинско забавление заради волатилността.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.