// K2: Бизнесът / Моят капитал

Борсовата въртележка на IT лидерите
"Червеният ноември" доведе до ново състезание за първото място по пазарна капитализация в света
Инфографика |
Инфографика |
"Червеният ноември", както бе наречен миналия месец на борсите заради сътресенията на големите индекси, породи възможността за такива ротации, както и немислимото допреди една или две години - Microsoft отново да бъде на световния връх, след като бе изместен от него от Apple през 2010 г.
Причините не са в компаниите
Причините за спадовете в повечето големи технологични компании не са в самите тях. До голяма степен те станаха жертва на цялостното течение на Уолстрийт към корекция на индексите, както и страховете на инвеститорите от ескалация на търговската война между Китай и САЩ. На срещата на Г20 американският президент Доналд Тръмп и китайския Си Цзинпин достигнаха до споразумение, че няма да има нови мита и тарифи поне в следващите 90 дни, в които водещите преговори трябва да достигнат до по-широка сделка. В това решение се крие бързото възстановяване на борсите и акциите, поне до голяма степен, на повечето гиганти. Това обаче беше за кратко, след като в сряда се върнаха притесненията за щатската икономика и търговската война.
Apple и Amazon от бизнес гледна точка са същите компании, които бяха и преди три месеца, когато обаче се оценяваха с между 15 и 25% по-високо от пазара. При Apple причината за спада се крие в очакванията за по-ниски продажби на трите нови модела iPhone – Xs, Xs Max и Xr. Тези очаквания пък са породени от данните за по-малко поръчки към доставчиците на части за смартфоните на компанията. При Amazon и Alphabet (компанията - майка на Google) причините за спадовете са в графата политически, като посоката на цената зависи и от цялостното настроение на пазарите, което през ноември бе песимистично.
Тревогите са, че цялостната несигурност в световната търговия и неразбирането между най-големите икономики в света ще се отрази на ръста на приходите – най-важния показател за множеството инвеститори. На практика днешната цена на акциите на технологичните компании се изчислява върху това какви са очакванията им за следващите няколко години, а не какви са резултатите им сега.
Най-голямата жертва на тези очаквания безспорно е Facebook, която по-рано през годината напусна групата на петте най-големи компании по пазарна капитализация в света и поне засега не се вижда скорошно завръщане в петицата. Акциите на компанията преживяха два катаклизъма досега през годината – един през март заради скандала с Cambridge Analytica, чийто ефект обаче бързо бе изтрит от инвеститорите, и един през юли, когато платформата обяви, че очаква осезаемо забавяне на ръста на приходи и потребители. Оттогава насам Facebook е загубила над 35% от цената на акциите си. На месечна база обаче най-губещи са акциите на Apple.
Завръщането на Microsoft
Неочакваният победител от създалата се ситуация е Microsoft. Гигантът, който от десетилетия е сред най-големите компании в света, отдавна загуби блясъка си за инвеститорите и въпреки огромната си пазарна капитализация не се разглежда като част от "новата индустрия" като групата FAANG (Facebook, Apple, Amazon, Netflix, Google).
Microsoft обаче извади дългата клечка през ноември. Накратко, бизнесът на компанията просто не е толкова зависим от случващото се в политически аспект. Изпълнителният директор на компанията Сатя Надела успешно преобърна бизнес стратегията на Microsoft, която сега е ориентирана предимно към растеж в облачните услуги. Към този фактор може да се добави и че очакванията към високотехнологичната софтуерна компания просто не са същите като към другите от сектора. Това прави цената на акциите на Microsoft по-стабилна и по-малко зависима от тримесечните доклади.
Именно на издръжливостта Microsoft дължи връщането си на върха на публичните компании (макар и едва за няколко часа, поне към момента). Оценката на Microsoft върви бавно нагоре през последните години, а когато има сътресения на пазара, този растеж спира, но не тръгва бурно надолу, както се случи с Applе, Amazon и Facebook.
Временно затишие
Уолстрийт прие добре новината за "временното примирие" между Китай и САЩ по отношение на вдигане на тарифи и мита. Dow Jones бързо се върна на ниво 26 хил. пункта, но това не прави индексите по-малко уязвими спрямо новините от световната политика. Общото движение на големите борси почти винаги се отразява и на технологичните гиганти, както и обратното – в много от "червените" дни през ноември причината за цялостния спад на индексите се криеше в спад в цената на някой от технологичните гиганти, който от своя страна повличаше и останалите заради групирането им.
Сделката между Китай и САЩ (съмненията, че това ще се случи, се увеличават) дава възможност на акциите да завършат годината на позитивна нотка и е в рамките на оптимистичните, но все пак реалистични прогнози Apple и по-малко вероятно Amazon да започнат 2019 г. отново с трилионни оценки от пазара. Alphabet и Microsoft, ако запазят общата тенденция за цената на акциите си през последните няколко години, ще трябва да се поздравят с този успех "чак" следващата година.
Инверсия на какво? В сряда Уолстрийт загуби 3%, а технологичните акции - между 4 и 5%. Причината беше силен спад на доходността по 10-годишните американски облигации - под 3%, след като през миналата седмица Федералният резерв даде сигнали, че може да сложи край на тригодишния цикъл на понижение на лихвите. Спадът на дългосрочната доходност доведе до изкривяване, или инверсия, на т.нар. "Крива на доходността", след като краткосрочните лихви по държавните облигации станаха по-високи от тези по дългосрочните. Това се изтълкува от инвеститорите като признак за забавяне на щатската икономика – или че растежът в бъдеще ще е по-нисък от настоящия, което доведе и до разпродажби на акции. В такива случаи се наблюдава и класическата пазарна корелация, когато инвеститорите разпродават корпоративни книжа, за да купуват държавни облигации, което се отрази в покачване на цените им и намаляване на доходността. |
Още по темата
Облачните услуги отново движат ръста на приходите на Microsoft
Бъдещият растеж на компанията изглежда все по-зависим от успешния й облачен бизнес
31 яну 2019Китай блокира и търсачката на Microsoft
Bing се нарежда до Google, която не е достъпна в страната от 2010 г. насам
24 яну 2019След 25 години брак семейство Безос се развежда. Какво означава това за Amazon?
18 яну 2019Apple ще започне да произвежда скъпите си iPhone модели в Индия
Американската компания и тайванският подизпълнител Foxconn се опитват да избегнат сблъсъка между Китай и САЩ
28 дек 2018Защо борсите рязко се повишиха в края на една кошмарна година
В сряда Dow Jones 30 скочи с повече от 1000 точки, но фундаментална причина за толкова голям ръст нямаше
27 дек 2018Над половината от акциите в S&P 500 вече са в мечи пазар
Разпродажбите на Уолстрийт продължават, което удря доходността от инвестициите
18 дек 2018Световните борси отново потънаха
Азиатските борси достигнаха 14-месечно дъно, Европа следва тенденцията
18 дек 2018Идва ли краят на игралните конзоли
Модерните технологии и навлизането на "облачните игри" може да променят изцяло бъдещето на индустрията
11 дек 2018Разсекретени документи отново хвърлиха сянка върху бизнеса на Facebook
Британски депутати публикуваха имейли, предоставени от компанията във връзка с течащо разследване срещу нея
6 дек 2018Водещите борсови индекси на Уолстрийт изтриха печалбата за годината
В основата на пониженията на фондовите пазари по света са нарастващите притеснения за глобалния растеж
21 ное 2018Apple и Amazon вече не са компании с 13-цифрена капитализация, а много от технологичните групи вече са в мечи пазар
16 ное 2018
В Galaxy S10e Samsung включва най-силните страни на по-големите S10 и S10+ в по-стегнат формат, и то на по-достъпна цена
28 юни 2019, 5419 прочитания

Новата оферта е насочена към спестявания в лева и евро, а лихвата стига до 1.5%
25 юни 2019, 2607 прочитания
15 дек 2019, 2978 прочитания
15 дек 2019, 1866 прочитания
15 дек 2019, 1494 прочитания
15 дек 2019, 1133 прочитания
15 дек 2019, 1063 прочитания
Honor 8х е телефон от средния ценови клас, който по параметри и дизайн се цели във високия.