Стопяващата се доходност
Кошмарната за пазарите 2018 г. оказа натиск върху взаимните фондове, но в сектора остават оптимисти
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
След доста успешните за инвестиционните фондове 2016 и 2017 г. през миналата нещата изглеждат малко по-различно. Ако предходните две години бяха едни от най-добрите в историята на фондовата индустрия и най-печелившите български инвестиционни схеми носеха доходност около 20 и повече процента, то за 2018 г. дори лидерите не успяват да преминат границата от 5%, а много от фондовете са и на минус. След една от най-лошите години за финансовите пазари това не е изненадващо.
Все пак индустрията, подпомогната от почти нулевите лихви по банковите депозити, успя да достигне почти 4 млрд. лв. активи по данни към края на септември - нещо, което се случва за пръв път в историята й. Това обаче до голяма степен се дължи и на чуждестранните инвестиционни фондове, които се предлагат в България – предимно от банки и големи управляващи дружества. Регистрираните схеми в България управляват около 1.5 млрд. лв., а останалите са тези на чуждестранните. Потоците към тях обаче се дължат и на инерцията от доброто представяне през 2016 и 2017 г.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
1 коментар
Много интересно защо единственото чуждестранно сравнение за доходността на българските взаимни фондове, което присъства в статията, е с хедж фонд...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход