Абе, аз колко акции имам
Идеята за решаване на проблема със спящите книжа от масовата приватизация е добър повод за проверка. Ето и вариантите
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Министерството на финансите и Централният депозитар (ЦД) обявиха и надградиха идеята си какво да се прави с т.нар. спящи акции от масовата приватизация през 90-те години на миналия век. Според нея трябва да се създаде фонд, който да поеме книжата, а в замяна техните собственици да придобият дялове във фонда. Новият момент е, че тези, които в период от пет години продължат да не се интересуват от собствеността си, се предвижда да я загубят - тя да се продаде, а постъпленията да отидат в Сребърния фонд.
В момента идеята е пусната за публично обсъждане, като има както поддръжници, така и критици. В случая обаче тя е добър повод всеки да провери какви ценни книжа притежава от масовата приватизация – както той, така и неговите роднини. Усложненията се получават, когато има починал близък, тъй като в повечето случаи проверката става с удостоверение за наследство, и то в лицензиран инвестиционен посредник.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
"Ала бала портокала. Кой изяде кашкавала?"
През 90-те години българските граждани, изцяло ангажирани с всекидневното си оцеляване, не бяха в състояние да попречат на комунистическата номенклатура безпрепятствено да трансформира политическата си власт в икономическа. Разграбването на България се извърши по кагебистко - десарски план. Контролираните медии насочиха вниманието на въодушевените тълпи изключително върху организирани риалити шоута от политически характер. "Разделяне на партията от държавата", "политически и медиен плурализъм", "въздаване на правосъдие"...
Комунистическите модел-мейкъри проектираха "нежната революция" като стратегия за енергоемки мероприятия, посветени на преливане от пусто в празно. През това време под сурдинка червените банкери и директори окончателно декапитализираха и подготвиха за приватизация хиляди производствени и търговски предприятия. След ликвидирането на браншовите асоциации и стопанските обединения последва незабавна пререгистрация на подразделенията им. Безценни информационни масиви изчезнаха безследно и замитането на следите се сведе до рутинна работа, проста като фасул.
https://practic-sofia.blogspot.com/
Централния депозитар дава информация с ПИК за притежаваните акции придобити чрез масовата приватизация само за акции към публични дружества, а за тези към непублични не. ЗАЩО?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход