// K2: Бизнесът / Моят капитал
Как да паднат сметките за парно
Проект на "ЕВН Топлофикация Пловдив" показва, че преустройство на вътрешна сградна инсталация може да намали сметките
- Проект на "ЕВН Топлофикация" в Пловдив показва, че преустройство на вътрешна сградна инсталация е възможно решение на проблемите със сметките.
- Инвестицията позволява на всеки, който не иска парно, да се откаже, а инвестицията се изплаща за около 3 години.
- В София подобен подход засега не се предвижда, въпреки че може значително да повиши доверието на потребителите в столичната топлофикация.
Инфографика |
И докато държавната софийска Топлофикация не прави нищо по въпроса, често с аргумента, че "няма какво и как", частната топлофикация на ЕВН в Пловдив показа точно обратното. От няколко години компанията реализира пилотен проект, който показва, че могат да се елиминират горните проблеми - а в резултат сумите в сметките намаляват и стават много по-прозрачни.
Основни етапи от преустройството - Първоначален оглед от специалисти на топлофикация и срещи с представители на сградата. - Организиране на общо събрание на сградата и вземане на решение с най-малко 67%. - Изработване и съгласуване на техническия проект за преустройство на инсталацията. Сключване на индивидуални договори с всеки от собствениците на имоти. - Строително-монтажните дейностите по реконструкция, които отнемат около 20 дни. |
Става дума за преустройството на вертикалната вътрешна инсталация в хоризонтална. При първата тръбите преминават от избите до последния етаж през всички етажи и стаи, разположени една под друга. Това са предимно многофамилни жилищни сгради, строени до 1990 г., и за много живущи те са нежелани (например отопляват се с климатик). Те обаче няма как да ги изрежат на своя глава, защото най-малкото рискуват сериозна авария, както и финансови и законови последствия.
При хоризонталните отоплителни инсталации, които се прилагат в новите сгради, има само един вертикален щранг, който минава през обща част на всеки етаж - сервизно помещение или стълбищна площадка. От него излизат индивидуални разклонения към всеки апартамент, а на входа му се монтира уред за индивидуално измерване на топлинната енергия, става ясно от проекта на ЕВН.
В случая ЕВН правят пилотен тестов проект със 7-етажна сграда, построена през 1975 г., без мерки по енергийна ефективност, като голям брой от апартаментите са с оригиналната си дървена дограма. В общите стълбищни пространства прозорците също не са подменяни през изминалите 40 години. Блокът е с по 4 апартамента на етаж, т.е. общо 28 имота.
"Основната цел на проекта беше преустройство на сградната инсталация в нейната обща част в стълбищните пространства до входовете на всеки от апартаментите, без да се влиза вътре в тях. Така всеки от собствениците имаше свободата да реши дали да продължи да ползва индивидуално услугата или не. Да изберат кога, по какъв начин и на каква цена да преустроят тръбите към своите радиатори вътре в апартамента", обясняват от дружеството, което активно предлага вече услугата.
Как излиза математиката
По данни на ЕВН преустройството на общите части на сградната инсталация е струвало средно по 377 лв. с ДДС за всеки един от 28-те апартамента, или общо 10 556 лв. за общите части на цялата сграда. В случая разходите са били поети от "ЕВН Топлофикация" заради пилотния проект, а в бъдеще ще са за сметка на абонатите. Разходите по преустройство вътре в апартаментите варират между 600 и 700 лв., но те засягат само онези, които искат да останат на парно отопление.
"Конкретната сума зависи от начина, по който всеки от тях предпочете да бъде извършен ремонтът в имота му", обясняват от дружеството. Така общите разходи за преустройство на отоплителната инсталация на парното излизат около 1000 лв. на апартамент.
След 3 изминали отоплителни сезона (2015/16, 2016/17 и 2017/18 г.) е установено, че средният разход за топлоенергия, отдадена от сградна инсталация след извършеното преустройство, е общо 56.53 лв. с ДДС за апартамент, или по около 4 лв. на месец. Това е с 85% по-малко от плащаното от потребителите преди ремонта. "Изчисленията сочат, че ако не беше извършено преустройството, този разход за топлоенергия, отдадена от сградна инсталация, щеше да бъде общо 384.22 лв. с ДДС за трите отоплителни сезона на апартамент", посочват от ЕВН. С други думи , спестените пари са 327.69 лв. на апартамент.
Така инвестицията би се възвърнала напълно от спестените разходи за отопление в период от около 9 години, ако се вземат предвид отчетените икономии за изминалите 3 години. С отказ от отопление на апартамента възвращаемостта е за около 3 сезона, като след това се плаща минимална такса за общите части.
На входа на всеки имот са монтирани индивидуални топломери, които позволяват на потребителите сами да контролират топлоподаването към своя апартамент. С това отпада необходимостта от индивидуални разпределителни устройства (топломери) на самите радиатори. Отчитането на отоплението за всеки един имот е напълно индивидуално и се извършва дистанционно всеки месец.
"Съгласно законодателството сградната инсталация е собственост на притежателите на имоти в конкретната сграда. Само те колективно могат да решат дали и по какъв начин да преустроят сградната инсталация в своята сграда", казват от ЕВН. В техния случай през 2015 г. "EVN Топлофикация" е извършила реконструкция на вертикалната сградна инсталация в хоризонтална след съгласието на всички живущи. Ремонтните дейности в цялата сграда, включително вътре в имотите, са отнели сумарно 20 дни.
"Капитал" изпрати въпроси до столичната "Топлофикация" дали и в София би могло да се приложи такъв модел, който определено би предизвикал интерес. Коментарът беше, че не планират предлагането на подобни или алтернативни мерки. От една страна, дружеството е в тежко финансово състояние, а десетки пъти повече клиенти и съответно необходимите инвестиции биха били много по-големи. От друга обаче - без радикална промяна в начина на отчитане на потребената енергия и гаранции за клиентите, че плащат това, което наистина са използвали, няма как да се очаква "Топлофикация София" да излезе от кризата.
В битието на непрозрачността Когато потребителите не знаят за какво точно плащат, се натрупва недоверие към компанията доставчик (било за парно, ток, вода), а оттам и желанието за отказ от тази услуга, която на теория би следвало да е изключително ефективна. Положението е такова, въпреки че Директивата за енергийната ефективност на ЕС задължава държавите членки да въведат прозрачни правила за разпределение на разходите за топлинна енергия или топла вода в сгради. България обаче не е осигурила прозрачност и точност при отчитането на индивидуалното потребление на парно, което да позволи на клиентите да регулират консумацията си на енергия. |
Още по темата
Тънкости за енергийно ефективен дом
Битовите потребители имат по-ограничени възможности за енергийни спестявания в сравнение с индустрията
23 ное 2019Управлението на блоковете: Е-събрания, гласуване по имейл, събиране на дългове от общини
Държавата избистря 11-ата ревизия на закона за етажната собственост, в която ще има повече права за домоуправителите и ще има правила за затворените комплекси
20 окт 2019"Топлофикация", или защо е трудно да ремонтираш в центъра на София
Една тръба, липса на пари и на координация ще отложат с една година ремонта на ул. "6-ти септември" и "Цар Шишман"
16 май 2019В рубриката събираме всички най-важни новини от последните седем дни
10 май 2019Становище в Съда на ЕС: абонатите без радиатори също трябва да плащат
Такса "сградна инсталация" за всички обитатели е съвместима с правото на ЕС, смята генералният адвокат по български казуси
2 май 2019Определените цели за "Енергийна ефективност" до 2020 г. изискват многомилионни инвестиции, които никой не иска да направи
25 апр 2019Бивши мениджъри от групата на Ковачки влязоха без конкурс в "Топлофикация София"
ГЕРБ и БСП са одобрили новите ръководители и са поискали да предложат варианти за оздравяване на почти фалиралото дружество
11 фев 2019Инсталация за горене на доверие
Проектът за инсинератор стигна финалната права, но администрацията не успява да убеди гражданите в нуждата от него
29 ное 2018Енергетиката - в очакване на голямата трансформация
Общите приходи на водещите 30 дружества се увеличават. Основната причина за това не е поизводството, а търговията с електрическа енергия и природен газ
27 окт 2018
В Galaxy S10e Samsung включва най-силните страни на по-големите S10 и S10+ в по-стегнат формат, и то на по-достъпна цена
28 юни 2019, 5374 прочитания

Новата оферта е насочена към спестявания в лева и евро, а лихвата стига до 1.5%
25 юни 2019, 2590 прочитания
13 дек 2019, 5204 прочитания
13 дек 2019, 3470 прочитания
13 дек 2019, 2505 прочитания
13 дек 2019, 1681 прочитания
13 дек 2019, 1306 прочитания
Microsoft, Amazon и Apple продължават да се конкурират коя е най-голямата компания по пазарна капитализация