Учи през телефона
Кои са най-добрите приложения за учене на чужди езици през смартфона и какви са техните предимства и недостатъци
Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.
Владеенето на повече чужди езици сваля границите при общуване с различни хора. Освен това днес, когато пътуването е бизнес и хоби на толкова много хора, ученето на нови е постоянно на дневен ред. Овладяването на език изисква голяма инвестиция на време и значително ниво на самодисциплина и постоянство. Мобилните приложения за учене на езици обаче са добра възможност за тези, които искат бързо да направят първи стъпки. Малко вероятно е единствено чрез тях да достигнете ниво на свободно владеене, но въпреки това те могат да са полезни при обогатяване на речниковия запас или просто припомняне. "Капитал" избра най-добрите приложения в тази сфера, като разглежда основните им предимства и недостатъци:
Duolingo
Duolingo е първото приложение за изучаване на чужди езици с безплатна версия, което се опита да конкурира скъпите онлайн програми за самостоятелно обучение. То вероятно е и най-популярното. Апликацията предлага курсове за изучаването на над 30 езика, като освен програми за най-популярните се предлагат и такива за преподаване на езици като иврит, хинди, унгарски и суахили. Основният език на обучение е английски. С интуитивния си интерфейс Duolingo ви позволява да постигнете естествен напредък в своите усилия да научите нов език. Започвате обучението си с прости фрази и постепенно преминавате към по-сложни. Сред основните предимства са фиксираната подредба на уроците и по-разчупения модел на изучаване на езика, който включва и слушане на подкасти например. Основният недостатък е, че програмите не са достатъчно развити за някои езици.Duolingo стартира като безплатна програма с обещанието винаги да остане такава. Компанията държи да запази това обещание, но въпреки това предлага и абонамент. Duolingo Plus e на цена от 9.99 долара на месец, като има възможност за отстъпка, ако платите за година напред. Премиум версията е без реклами и дава възможност да използвате приложението офлайн. Софтуерът е наличен за iOS и Android, като има е десктоп версия.
Memrise
Приложението има удобен интерфейс и е изградено на базата на съвременните концепции за онлайн образование. Набляга се на методичното и постепенно запомняне на думите, като за потребителя съществуват два режима на изучаване на думи - "посяване" (когато се избира асоциация за думата) и "поливане" (когато потребителя е изпитван по различни начини за това дали е запомнил думата). Haй-пpивлeĸaтeлнoтo в Меmrіѕе e aдaптивнocттa, ĸoятo дaвa възмoжнocт зa изyчaвaнe нa нoв eзиĸ пo нaй-пoдxoдящия зa вceĸи пoтpeбитeл нaчин. Основният език на обучение е английски, а на платформата можете да напреднете както в най-популярните езици, така и норвежки, датски, турски и холандски например.Апликацията има безплатна и платена версия и е налична както за за Android, така и iOS. Премиум версията струва 9 долара на месец, 59 долара на година или еднократно 129.99 долара. Тя е без реклами и дава офлайн достъп до уроците, както и допълнителни фукнционалности като чатботове, с които потребителите да упражняват наученото, видеоуроци от носители на езика и адаптивна технология, чрез която приложението променя начина, по който ви преподава на базата на вашата ефективност. Сред основните недостатъци са липсата на тест за определяне на нивото и фактът, че уроците са заключени, докато не завършите всички предходни.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.