Кои активи се обезценяват най-бързо
Покупките с повече емоционална стойност обикновено са с отрицателна доходност
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Често, когато някой планира покупка на голям актив, мотивът е чисто емоционален и имиджов. Точно обаче зад тези инвестиции се крие риск те никога да не донесат доходност, дори напротив, да се обезценят значително веднага след покупката. Сред тях са масовите – автомобили, смартфони, бижута, дори булчински рокли. Затова и добрият, информиран избор е от ключово значение.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
Абсолютно безсмислена статия. Човек на научава нищо ново, освен да си припомни старото клише, че колата излязла от магазина се обезценява автоматично с 20-30%. (Което е Абсолютна глупост и всеки търговец на коли ще ви го потвърди).
А за останалите глупости - имведтоция в смартфон, само по себе си звучи нелепо.
Сори Пламена
Много си е смислена статията, защото макар и да обяснява очевидни неща, много потребители някак си пропускат да ги забележат. До #1: пробвай да си купиш кола и да я продадеш обратно на "всеки търговец на коли", да видим на колко ще те "бидне" :)
В списъка с изхвърлени пари през прозореца бих добавил и телевизорите, които след 6 месеца струват наполовина, защото е излезнал следващият телевизор с 2 цола по-голям диагонал и 4 пъти по-добра резолюция.
Изброените неща са активи само ако ще си пишеш сметкоплан на домакинството.
Ако не носят доходност, изобщо няма какво да говорим. Много малко хора си купуват тези неща с идея за препродажба. Евентуално могат да продадат, за да рефинансират следваща покупка - но и това е рядкост.
Ако ще правите статия за активи, говорете повече за нещо инвестиционно. Другото е просто загуба на време. Личните вещи не са за препродажба. Това е само последна мярка - ако опреш до заложна къща.
До коментар [#1] от "Ivailo Asparouhov":
Бих поспорил. Ако ще купуваш кола на няколко дена - логично е да се запиташ защо се продава и да си недоверчив. Така че тези 20-30% са разумни, особено ако говорим за финалната цена след договорките. След време вече цената пада доста по-плавно.
Все пак кой купува нова кола от неофициален представител, ако няма сериозна отсъпка? Тук не говорим за къща, която просто се явява вносител. Никой няма да си купи кола на 2 месеца от бай Пешо в карс БГ без добра "отстъпка".
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.