Много хора свързват домашния любимец - куче или котка, единствено и само с удоволствие и забавление от неговата компания. Често някои семейства под влияние на своите деца също се сдобиват с животно, но бързо след това осъзнават, че идването на четирикракото е свързано с определена доза отговорност и определени разходи. Често последните може и да са доста високи и така да натежат на месечния бюджет.
Добре дошъл у дома
Пристигането на домашния любимец е съпроводено с редица първоначални разходи, границите на които са сравнително широки и зависят както от вида на животинката, така и от личната преценка на стопанина. Задължителните аксесоари са няколко. При котките е необходима тоалетна с контейнер и шпатула, като цените са в зависимост от това дали става въпрос за обикновена пластмасова ваничка или автоматизирана тоалетна с функция за самопочистване.



Препоръчително, но не и задължително, е и покупката на драскалка. Драскането е инстинкт на котките и за да се запази целостта на мебелите, е необходимо да се вложат между 15 и 50 лева за уреда. Леглото е индивидуално решение – някои стопани купуват специално такова (като цените започват от 20 лева), докато други нямат проблем с това котките сами да избират мястото си за спане.
При кучетата задължителна е покупката на нашийник, намордник и каишка за разходка, като цените им започват от 20 лева и могат да достигнат 150 лева в зависимост от материалите и размера на аксесоара. Общото при кучетата и котките са купичките за вода и храна, началната цена на които е 3 лева. Специфичен разход при котките би могъл да бъде и този за обезопасяване на прозорци, врати и парапети, тъй като те могат да паднат през отворения прозорец или от балкона, ако не са взети мерки. Притежателите на котки трябва да предвидят и сума за закупуване на транспортна чанта. Тъй като домашните любимци прекарват значителна част от денонощието сами, е препоръчително и закупуването на играчки. Изборът от такива е богат в зоомагазините, а цените им започват от няколко лева и могат да достигнат няколкостотин лева.
Храна и други фактори
Отвъд първоначалния разход за покупката на самия домашен любимец средствата, които са необходими за отглеждането на куче или котка, попадат в няколко категории – храна, аксесоари, медицински грижи, играчки и други.
Количеството храна и калорично съдържание на дневната диета на домашния любимец зависи от редица фактори и се избира за всеки отделен индивид. Значение имат възраст, тегло, темперамент, физическа активност и условия на задържане. Диапазонът от храна за животни е доста широк и разнообразен, което позволява на потребителите да изберат продукт, който ги задоволява както в цената, така и в качеството. На опаковката му може да бъде намерена информация за състава и енергийната стойност на продукта.



Тези данни ще помогнат при изчисляването на това колко храна трябва да приема домашният любимец дневно. Установено е, че котките трябва да приемат средно 60-70 калории за всеки един килограм тегло. Ако котката не е млада, живее в градски апартамент, предпочита да лежи повече, тогава 40 грама храна с калорично съдържание от 50 калории ще бъдат подходящи за един килограм тегло.
Дажбите на кучета в зряла възраст варират в зависимост от тяхната порода, активност, метаболизъм и предпочитания на собственика. Независимо дали кучето се храни веднъж или два пъти на ден, е важно да се изгради режим с определено време и място за хранене. Месечните разходи за храна за котка започват от около 30 лева, а тези за куче – от около 80 лева, като могат да достигнат и няколкостотин лева, ако домашният любимец е със специфичен режим на хранене.
Разходите за медицински грижи започват още след като животното бъде взето от магазина или приюта – веднага след това любимецът трябва да бъде заведен при ветеринар. Първото посещение включва преглед, поставяне на чип (при кучетата е задължителен), паспорт, обезпаразитяване и ваксинация. Налага се кучетата да бъдат ваксинирани три пъти, а котките – два, след като бъдат взети вкъщи. Възрастните животни също се ваксинират два пъти, като е важно да се отбележи, че ваксинация се прави само на здрави домашни любимци. При тях могат да възникнат и други здравословни проблеми и нужда от намеса на ветеринар, като цените за такава не са ниски.
Още едно перо е кастрирането. Добре е при липса на план за развъждане на животинката това да бъде направено своевременно, като цените за тази процедура зависят от размерите на домашния любимец и неговия пол. Някои породи животни изискват и редовно рязане на ноктите. В зоомагазините се продават и специализирани нокторезачки за целта на цена между 8 и 12 лева – в този случай разходът ще бъде еднократен. Ветеринарите извършват тази процедура, като цената й е между 6 и 12 лева на посещение.
Когато сме извън града
Сериозен проблем за притежателите на домашни любимци е кой ще се грижи за тях, когато те са извън града и нямат такава възможност. В тази ситуация в помощ идват хотелите за домашни любимци. Нощувките за котки започват от 8 лева на вечер, а тези за кучета – от 15 лева, като фактор при ценообразуването отново е размерът на животното.
В цената най-често се включва храна в зависимост от хранителния режим, разходка два или три пъти дневно, 24-часово ветеринарно наблюдение, различни активности като тренировки, както и специалисти, които помагат на животното при социализацията и изграждането на хигиенни навици. Често хотелите за домашни любимци са със запълнен капацитет, заради това и престоят на животното там трябва да бъде планиран от рано – дори месеци преди настаняването.
Здравна застраховка за четириногото
Застраховането на кучета и котки не е приоритет на българските дружества, но проверка показва, че все пак има такива полици. "Групама" например предлага три пакета на стойност от 117 до 180 лв. на година, като най-ниският покрива до 130 лв. разходи за лекарства, злополука и заболяване и до 700 за медицински разноски. В най-скъпия пакет вече са включени и разходи за профилактика, гражданска отговорност, ако животното навреди на трета страна, отмяна на пътуване и други, като общият застрахователен лимит е 2100 лв.Много хора свързват домашния любимец - куче или котка, единствено и само с удоволствие и забавление от неговата компания. Често някои семейства под влияние на своите деца също се сдобиват с животно, но бързо след това осъзнават, че идването на четирикракото е свързано с определена доза отговорност и определени разходи. Често последните може и да са доста високи и така да натежат на месечния бюджет.
0 коментара