Новият брой:
Скъпото спасяване на Силициевата долина

ЕЦБ стимулира финансовите пазари, а не банките

Банките не успяват да разширят кредитирането и да стимулират реалната икономика в желаните темпове.

Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Четирите най-големи централни банки провеждат важните си заседания за лихвената политика си в рамките на една седмица. ЕЦБ и Японската централна банка дадоха знак, че са достигнали максималните равнища на стимули засега. Централната банка на Великобритания и Федералният резерв ще задържат лихвите без промяна и изненада може да има само в коментарите за състоянието на икономиката и дали евентуално не предстои някаква промяна в политиката.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    kuduru avatar :-|
    kuduru
    • + 2

    През 2016-та както и през всяка друга година печелят, тези които знаят как се правят и винаги са го правили. Инвеститорите инвестират, за да правят пари. Да ги стимулираш да инвестират, вместо да държат кеш и да бъдат таксувани има логика, но не и когато риск премията на очакваната ти възвращаемост (възвращаемост/риск) е изключително малка и няма как да оправдае исторически високата волатилност. Тоест за тях по-добрия вариант е да платят малка цена за сигурността отколкото да инвестират. Пазара расте, когато реалния ръст надхвърля очакванията. Проблема е, че глобалния ръст се забавя и ще продължи този тренд, а хората по природа са оптимисти - гледат розово на нещата. Централните банки нямат капацитет да поддръжат тази заблуда за ръст, защото текущите програми са достигнали КПД-то си, и оттук напред резултата от тях ще е пренебрежим. Кредитния цикъл е в късна фаза, а дефлационния натиск оказва негативно влияние. Акциите са над историческите си нива, а в търсене на сигурност вече се плаща да държиш дълг. Пазара не може да се поддържа на системи повече - трябва да се намали задлъжнялостта и да се смъкнат оценките. Въпросът пред централните банки е как това да стане плавно без сътресения, преди да задълбаем в дефлационната спирала като превърнем пазара в предвестник на рецесия. Може би е време да преместят фокусът от инвеститорите към консуматорите и да си спомнят за Хиликоптера Бен. Въпросът е дали богатите ще могат да се разделят с част от богатство си за всеобщото благо.

    Нередност?
Нов коментар