МВФ вижда краткосрочни ползи от отрицателните лихви
Фондът предупреждава, че в дългосрочен план може да има негативни ефекти
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Международният валутен фонд (МВФ) обяви, че преминаването към негативни лихвени проценти от страна на някои централни банки може да подейства положително за стимулиране на икономиката и облекчаване на кредитните условия. Фондът предупреждава, че в дългосрочен план може да има негативни ефекти.
Досега шест централни банки са въвели отрицателни лихви, като най-големите от тях са Европейската и Японската централна банка. В резултат на това около една четвърт от световната икономика е поставена в условия на официални лихви под нулата. Централните банки вкарват в негативна територия лихвите си по депозитите, което на практика се превръща в данък върху излишните средства на търговските банки в тези страни. Отрицателните лихви варират от минус пет базисни пункта в Унгария до минус 125 базисни пункта в Швеция.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.