Отрицателната доходност по ДЦК повлича глобалните облигации

Инвеститорите се насочват към все по-рискови ценнни книжа

Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Спадът на доходността по ДЦК на развитите държави повлича надолу лихвите по облигациите в цял свят – от държавния дълг на държави като Тайван и Литва до корпоративните книжа в САЩ. Това кара инвеститорите масово да търсят други източници на приходи, пише Wall Street Journal.

Нарастващото търсене на доходност може да доведе до проблеми в бъдеще, ако лихвените нива се покачат рязко, тъй като това ще донесе загуби на портфолиота от нискодоходни активи. Друг риск е евентуално влошаване на качеството на кредитите. Спадът на доходността по ДЦК, която понякога достига нулеви или дори отрицателни нива, освен това поставя под въпрос доколко лихвите са достоверен икономически индикатор.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.