Увеличава се натискът за публични предлагания в технологичния сектор
През тази година едва 14 компании са излезли на борсата


Йоан Запрянов

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Инвеститори в САЩ се оплакват от липсата на технологични акции, съобщава Financial Times. Един от тях е Уолтър Прайс, който управлява активи за 4 млрд. долара в Allianz Global Investors. "Търсех фирми, в които да инвестирам, но, изглежда, всички публични технологични компании са изчезнали", коментира той. "Би било добре, ако има повече от тях." Излизането на компании от пазарите е намалило списъка на публични технологични дружества до 4300, докато преди 20 години те са били над 8000. Изкупуванията в сектора, като например това на Dell през 2013 г. и сделката за LinkedIn през тази година, допълнително стесняват пазара.
Най-големи проблеми обаче има с малкото фирми, които решават да се листнат на фондовата борса. През тази година е имало само 14 първични публични предлагания (IPO) на технологични компании, докато през 1999 г., по време на дотком балона, са направени 371 IPO през годината. От 1980 г. е имало средно по 49 първични публични предлагания, но тази средна сума, изглежда, само ще пада през следващите години. Причината: големите компании като Uber и Airbnb, както и много други еднорози (стартиращи компании, оценявани на над 1 млрд. долара) решават да останат извън фондовите пазари.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
Юруш на маслините, че след пет години няма да има. Днес Московичи, като представител на Франция с данъци 38% на фирмите ще ни наложи да сменяме данъка от 10% с нещо подобно на Френския за да подпомагаме технологиите. Изискването да не може да се дават помощи от държавата се запазва за България. Във Франция ще продължат да дават до 30% помощи.
Очаквам нашата делегация да подкрепи горещо инициативата на европейското правителство и тукашното "мнозиство" да ръкопляска силно.
Канада си запазва независимостта и 12.5% данък. Така де, трябва да има и печеливши от лотарията.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.