Най-големите непублични компании в САЩ и Европа струват 490 млрд. долара
Все повече технологични компании като Uber и Airbnb не желаят да излязат на борсата
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Стойността на най-големите непублични копмании в САЩ и Европа е достигнала 490 млрд. долара, пише Financial Times. Тяхната цена се е повишила петкратно през последните четири години, сочат данните от нов индекс. Причината се крие основно в големите американски технологични компании като Uber и Airbnb, които отказват да излязат на борсата. Въпреки малката надежда за вълна от големи технологични публични предлагания, породена от листването на Snap през март, най-големите стартъпи в Силициевата долина остават непублични за необичайно дълго време.
Тази тенденция, комбинирана с нов поток на капитал от технологични фондове, доведе до огромни непублични компании, които все още нямат обявени планове за излизане на пазара. Двата слона в стаята със сигурност са Uber, която се оценява на около 68 млрд. долара, и Airbnb, оценена на 30 млрд. долара. Двете компании са синоним на споделената икономика и макар да се срещат с много легални проблеми в редица страни, продължават да се развиват и инвеститорите се надяват те наистина да се окажат бъдещето. От изтеклите данни до момента Uber все още работи на сериозна загуба, което е повод за притеснение.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Ако Убер наистина работят на загуба все още, то решението да забавят публично предлагане е доста близко до ума. Борсата няма толерантността на venture capital или private equity фондовете. Един негативен резултат в края на тримесечието веднага ще бъде наказан на борсата. Защо им е на Убер да си вкарват толкова много несигурност в тази така ранна фаза на бизнеса? Представете си колко волатилност ще има при всяка новина за поредната държава, която вкарва регулации
Рано е да пускат акции, защото пречките пред споделената икономика все още са много, а от там риска е голям, което би свалило цената на акциите. Може би изчакват технологията за автономните технологии (не само при автомобилите) да навлязат по-масово, и от там самите гласоподаватели да притискат собствените си политици да свалят лобистките бариери пред споделената икономика. Тогава акциите им биха стрували много повече.
Абе те си знаят най-добре, и щом са решили да не са публични, значи това им пасва към момента. Инвеститорите също са пълнолетни, и могат да си преценят риска.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход