Bitcoin не може да спре да поскъпва

Криптовалутата подмина няколко крайъгълни камъка за много кратко време

Само допреди седмица цената на bitcoin бе с 1500 долара по-ниска
Само допреди седмица цената на bitcoin бе с 1500 долара по-ниска
Само допреди седмица цената на bitcoin бе с 1500 долара по-ниска    ©  Reuters
Само допреди седмица цената на bitcoin бе с 1500 долара по-ниска    ©  Reuters
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Най-популярната криптовалута в света bitcoin продължава да вдига цената си на много високи обороти, като през последните 24 часа стойността достигна 7454 долара за една монета, пише Reuters. Така bitcoin официално може да се похвали, че за последните 12 месеца е вдигнала цената си над десет пъти. Въпреки че това се възприема като добра новина за криптоентусиастите и инвеститорите във валутата, огромните скокове в цената на bitcoin, която само преди четири седмици се търгуваше за около 4000 долара, буди и притеснения.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

11 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    rossen.mihaylov avatar :-|
    rossen.mihaylov
    • - 1
    • + 16

    Луди хора. Поредния балон.

    Нередност?
  • 2
    zmuz avatar :-|
    zmuz
    • - 2
    • + 14

    Зад неуморното поскъпване на биткойн и другите т. н. "криптовалути" стои концепцията, че при достигане на определено критично ниво хората масово ще се откажат от традиционните валути и ще преминат на разплащания само с "криптовалути". Това е залог като всеки друг залог в хазарта. Може да спечели, може и да загуби. Някои определено вече печелят и ще печелят още повече, други обаче, и техният брой е несравнимо по-голям - ще се опарят жестоко. Биткойн и "криптовалутите" са елемент от т. н. блокчейн - нова технология с доказано бъдеще, масово приложение и оптимизация. Да се вярва обаче, че биткойн или други "криптовалути" ще се превърнат в масово или единственно разплащателно средство е най-малкото наивно. Това, което ще се случи, е, че когато цената и разпространението им достигнат определено критично ниво правителствата - без оглед дали се демократични или не - ще регламентират "криптовалутите" като акции на фондов пазар - купуваш на една цена, продаваш при друга. Което от своя страна създава един фундаментално различен свят от този, който вярващите в биткойн си представят. Всички разплащателни платформи с биткойн и други "криптовалути" ще бъдат законово задължени да регистрират всички транзакции и да ги облагат със съответен данък. В случаите, когато участниците в дадена сделка желаят да останат анонимни - въвлечените в сделката средства чрез "криптовалути" ще бъдат таксувани на 100 процента печалба, т. е. ще се смята, че са придобити безплатно - това е цената на анонимността - за големи сделки става дума, разбира се, не за пазар на храна. Ще се въведат и редица други ограничително-регулационни мерки които да осигурят предпазването от измами с "криптовалути", както и точното им данъчно облагане. И когато всички тези мерки и регулации се въведат практически - ето тогава, ще е интересно да се провери каква ще е реалната пазарна цена на биткойн и другите "криптовалути". Лично аз мисля, че ще е радикално по-различна от тази, която много от вярващите в светлото бъдеще на биткойна си представят.

    Нередност?
  • 3
    m17 avatar :-|
    m17
    • - 2
    • + 3

    До коментар [#2] от "zmuz":

    Вашия анализ разглежда криптовалутите като средство за съхраняване на стойност ( и спекулация). Което определено е факта в момента, предвид балона. Но според мен основното им приложение ще бъде децентрализирано разплащане без нужда от посредници. Отделно аноимността е основно положение при криптовалутите така че регулирането им ще бъде много трудно до практически невъзможно. Разбира се, може просто да ги "забранят" което няма да им попречи по никакъв начин защото такава забрана не може да бъде наложена ефикасно в съвременния свят.

    Нередност?
  • 4
    zmuz avatar :-|
    zmuz
    • - 1
    • + 5

    До коментар [#3] от "m17":

    Добри наблюдения, но не съм сигурен, че са верни. Технологията може евентуално да направи криптовалутите невидими и анонимни. Обаче това не може да се направи по отношение на физически обекти - компании, имоти, големи сделки и т. н. Тези ще продължат да се изпълняват съгласно приетите регулации и ако, примерно, се въведе закон за задължително разплащане в определени реални, а не крипто валути - това ще обезсмисли приложението им. А ако, както споменавате, забрана не може да бъде наложена ефикасно за използването им - няма нужда от такава забрана. При положение, че сделка извършена извън рамките на приетия закон (с криптовалути) се смята за невалидна (нищожна) - никой няма да поема такива рискове. Между другото големите финансови институции внимателно следят и проучват ситуацията с блокчейна и биткойна. Струва ми се, че просто изчакват за да определят по-точно посоката на вятъра, но в даден момент ще преструктурират дейността си по начин, който ще остави минимални или само мними предимства за криптовалутите със съответното сгромолясване на цената им.

    Нередност?
  • 5
    rasporama1 avatar :-|
    Tod
    • - 5
    • + 1

    Тепърва пускат на чикагската борса фючърси за покупко-продажба на биткойни. Отделно има над 3 милиона нови акаунта в най-големия портфейл в САЩ. Балон или не.. според младите в Америка това е просто "злато". Колкото повече се вярва в биткойна, толкова е по-висока цената. Отделно е лесно да се движиш с милиони в джоба. Айде направете го с долари? :) ;)

    Нередност?
  • 6
    comandante avatar :-|

    За да се наложи като платежно средство като алтернатива на скъпите банково трансфери и на извън корпоративните сделки трябва да поскъпне още доста и след това да има по-стабилен пазар защото в момента пазара е още много рисков!
    Сорос можеше да изкара няколко милиарда тази седмица ама вече е стар за спекулативни операции!

    Нередност?
  • 7
    tww09306483 avatar :-|
    Petleshev
    • - 1
    • + 6

    До коментар [#4] от "zmuz":

    Няма по голяма анонимност от пачката долари или евро в джоба...!
    Колкото да анонимността в Интернет, аз съм по-скоро скептичен. :)
    Има Интернет - имаш биткойни, няма Интернет - нямаш биткойни...! Тоест, не можеш да ги материализираш. Това, според мен е проблем.
    Другото, с разрастването на тия така наречени валути, се губи държавността и възможността за поддържане и налагане на определена парична политика. Не знам, коя ще е тая държава, която ще подари на някакви анонимни хора възможността, да и водят паричната политика и парично обръщение...!

    Нередност?
  • 8
    zmuz avatar :-|
    zmuz
    • - 1
    • + 5

    До коментар [#5] от "Tod":

    Тод, и вие проявявате неразбиране на темата. По формулата на Сатоши крайният брой биткойни е около 21 милиона. До момента са измайнвани около 10 милиона, а около милион се предполага, че са измайнвани в началото лично от Сатоши. Тоест става дума за мизерно количество единици от тази криптовалута - по-малко от 10 милиона в момента, която се държи 90 процента от около хиляда индивида и фондове. Шепа хора и хедж-фондове имат жив интерес да раздуват балона и да надуват цената. Обаче да се говори за масово - в близко бъдеще, или за както пишете "младите в Америка" - приемане на биткойна като разплащателно средство е просто нелепо. Ликвидността на тази "валута" е близка до нула, а общата стойност - дори и да предположим, че е възможно, че всички тези биткойни могат да се продадат на цената в момента (7,130) - е не повече от една трета от капитализацията, примерно на "Епъл". Така че отвсякъде е балон, който да, вероятно още дълго ще се надува.

    Нередност?
  • 9
    pav4o01 avatar :-?
    Павел
    • - 2
    • + 4

    Не са 10 милиона , а 16.7 милиона биткойна към днешна дата. 21 милиона ще са след 100 години заради трудността, която се качва. А за хард форкове някой от вас чувал ли е? Цената днес се качва, защото на 15ти ще излиза нов биткойн и който има 1 биткойн му се дава и от новия Segwit2x (сега на цена около 1500 долара), като излезе може и повече. Тоест безплатни пари - 3-ти път за тая година Затова се вдига цената, не заради друго И като мине segwit цената ще падне с 1500-1800 долара в рамките на 3-4 дни, после може пак да се качи, може и да падне отново до ниво 4000 долара. Това не е балон, проста математика е. Докато стане балон има още доста нули да се добавят към капитализацията. В момента е 200 милиарда долара на целия крипто пазар. Когато стигне 5 трилиона, тогава вече може да се притеснявате. Ама то какво да се притеснявате - половината от вас плащат ипотеки (балон) на жилища в София (балон) с пари от ИТ (балон). Всички висим закачени на балона, просто някои балони дават повече, други взимат повече, който каквото си намери ;)

    Нередност?
  • 10
    nikolay_uk avatar :-|
    Николов

    [quote#2:"zmuz"]Зад неуморното поскъпване на биткойн и другите т. н. "криптовалути" стои концепцията, че при достигане на определено критично ниво хората масово ще се откажат от традиционните валути и ще преминат на разплащания само с "криптовалути". [/quote]Не се уморихте с тези врели-некипели. Никой сериозно не твърди, че биткойн ще замести традиционните пари. Но Вие - едно си баба знае, една си баба бае.

    Биткойн и криптовалутите като цяло имат функционалност, която я няма при традиционните пари. Та не става дума за заместване, а за допълване. Така както след почти 40 години съществуване мобилните телефони все още не са заменили стационарните телефони. И надали скоро ще ги заменят напълно.

    В сравнение, биткойн е едва на 8 години. Като технология е там където мобилните телефони бяха през 80-те. Тогава мобилните телефони бяха достояние на едва няколкостотин хиляди души - основно в службите за сигурност и в по-големите корпорации. Останалите 99.9% от човечеството ги виждаха само във филмите за Джеймс Бонд.

    Биткойн има няколко милиона потребители, но повечето (включвам себе си) са само пасивни притежатели. Реално ползващите биткойн (включително и за спекулации) са не повече от сто-двеста хиляди.

    Ще минат поне още 10-тина години преди криптовалутите да станат масов феномен. Но също както при мобилните телефони - ръстът е неизбежен просто защото те имат възможности, които по-старите технологии нямат.

    Нередност?
Нов коментар