Само три от 14 индустриални салати "Снежанка" съдържат кисело мляко, а в заводските "руски салати" има поне по три консерванта. Това показва проучване на неправителствената организация "Активни потребители", в което са включени 13 марки руска салата и 14 "Снежанка", закупени от четири търговски вериги през декември 2017 г.
От "Активни потребители" се анализирали състава на индустриално приготвени и пакетирани салати, но без да правят лабораторни анализи. Цялата обобщена информация е извлечена от етикетите, т.е. от това, което самите производители са декларирали, уточняват от асоциацията.
Руска салата
При всички 13 изследвани марки "руска салата" липсват варените яйца, които са заменени с технологични добавки, направени от яйца, като термостабилен жълтък например, показва проучването на "Активни потребители". Във всяка марка има минимум пет и максимум девет добавени източника на въглехидрати. Без изключение в изследваните продукти присъстват захар, нишесте и полизахаридни сгъстители – т.нар. гуми (карегенан, гума ксантан и/или гума гуар), отчитат от асоциацията.
В търговските марки присъстват също минимум две и максимум пет нетрадиционни суровини - нишесте, соев протеин. В девет от 13 марки се влагат и свински протеин и/или колаген, показва проучването на "Активни потребители". Освен това готовите руски салати съдържат средно по три броя консерванти – калиев метабисулфит/сорбинова киселина/калиев сорбат, натриев нитрит и/или натриев бензоат. Само в три от 13 марки има по-малко от три консерванта, отчита изследването.
"Любимата" азиатска добавка глутамат присъства в 11 от 13 марки. Същото съотношение (11 от 13) се установява и при фосфатните соли (наличие на между един и три вида). Само в една (Clever) от 13 марки липсват оцветители (предпочитаните са кармин и каротен). В две търговски марки е добавен силиций ("Денито" на "Денито" ООД и Classic Max на "Талар фуудс"), който "по същество е фин пясък или пепел", твърдят от "Активни потребители".
Салата "Снежанка"
Както е известно, рецептата за салата "Снежанка" е цедено кисело мляко, краставици и подправки. Проучването на "Активни потребители" обаче установява, че кисело мляко има само в три от 14 изследвани марки ("Снежанка Олинеза" на "Олинеза премиум", "Веселина" на "Веселина трейд" и Classiс Max на "Талар фуудс"). Отсъствието му е компенсирано от множество технологични добавки.
В една готова салата "Снежанка" има вложени минимум два и максимум пет допълнителни източника на въглехидрати. Във всички търговски марки се откриват захар и царевично нишесте. В седем от 14 салати са добавени като сгъстители гума гуар и гума касантан, отчитат от "Активни потребители".
Във всички изследвани индустриални продукти се съдържат три добавки, нишесте, сухо мляко и млечен протеин, показва проучването. В 11 от 14 салати са вложени хидрогенирана палмова или друга растителна мазнина и майонеза. В четири от търговските марки е добавен желатин като сгъстител, показва сравнителният анализ на неправителствената организация.
Влагането на консерванти в готовите "Снежанки" е умерено – средно по едно съединение, обикновено сорбинова киселина. В 7 от 14 търговски марки има пектин, който се използва като сгъстител, обобщават от асоциацията.
Конкуренция и цени
От 27 търговски марки индустриални салати, включени в изследването, 15 са на един производител ("Талар фуудс" ЕООД), а другите 12 са поделени между четири фирми ("Денито" ООД, "Олинеза премиум" ООД, "Веселина трейд" ЕООД, "ВДН трейд" АД), отчитат от "Активни потребители". "На практика в големите търговски вериги конкуренцията в предлагането на индустриални салати е минимална", обобщават от асоциацията.
С малки различия всички производители използват сходни суровини, заместители, добавки и технология. В същото време разликата в цените е чувствителна – от 2.45 до 8.18 лева за килограм при руските салати и от 3.75 до 10.48 за килограм "Снежанка", отчита проучването на неправителствената организация.



Само три от 14 индустриални салати "Снежанка" съдържат кисело мляко, а в заводските "руски салати" има поне по три консерванта. Това показва проучване на неправителствената организация "Активни потребители", в което са включени 13 марки руска салата и 14 "Снежанка", закупени от четири търговски вериги през декември 2017 г.
От "Активни потребители" се анализирали състава на индустриално приготвени и пакетирани салати, но без да правят лабораторни анализи. Цялата обобщена информация е извлечена от етикетите, т.е. от това, което самите производители са декларирали, уточняват от асоциацията.
6 коментара
Коя салата да ядете от магазина? Никоя. Правете си ги сами с подбрани продукти.
Точно.Или домашна туршия.
Това "изследване" си е живо прочитане на етикетите. Освен активни, потребителите рябва да са и информирани. Така нахвърляни данните не дават никаква информация коя суровина за какво е използвана и от къде се е появила в етикета. Освен това има и подвеждаща информация. Няма да изпадам в подробности, но например яйчника жълтък в руската салата не е заместител на яйцата, а е емулгатора на майонезата. Също така не е лошо да се проверява информацията, когато се публикува в такава медия...
Домашно направено, иначе битова химия от магазините.
Това "проучване" е много несериозно, за разлика от това, което направиха с маслата.
Достатъчно е. Но то, който ги купува, не иска да знае какво е - него го интересува да го има на масата и "децата да го харесат". Повечето хора са така за съжаление :(
До коментар [#4] от "crusible":
Напротив, добро е. Показва колко много информация можеш да получиш само с четене на етикетите.
А иначе да, хубаво е да правиш домашно, значително по-вкусно и почти никаква химия, но ... единствено ако разполагаш с необходимото време да напазаруваш качествени продукти и с необходимото време да го сготвиш.
Нали си наясно колко време отнема да приготвиш домашна руска салата: да измиеш, свариш, обелиш и нарежеш картофите, да измиеш, свариш, обелиш и нарежеш яйцата, да свариш и отцедиш грах, да нарежеш шунката, да забъркаш с миксера истинска прясна майонеза, да нарежеш киселите краставички... и т.н., разбира се всичко това след като си напазарувал продуктите, де :)