Пътеводител към света на криптовалутите

Дигиталните валути и блокчейн, обяснени за начинаещи

Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

1. Какво всъщност е блокчейн?

Преди почти цяло десетилетие Сатоши Накамато, митичният създател на Bitcoin, представя документ от едва осем страници, в който се описва как парите могат да бъдат децентрализирани. Тогава малцина му обръщат внимание, а още по-малко са тези, които разбират потенциала на написаното. В действителност Накамото не просто е обяснил как всеки би могъл да установи контрол върху средствата си, а е предложил изцяло нов начин за сигурно сътрудничество между напълно непознати хора или фирми - блокчейн технологията (blockchain), наричана още у нас "блокова верига".

Казано най-просто, блокчейн е огромна, непрекъснато нарастваща база от данни, която има две забележителни свойства. Първото е, че веднъж въведени в нея, данните никога повече не могат да бъдат променяни или изтривани. Другата важна характеристика е, че няма човек или организация, които да управляват тази база данни. Тя е децентрализирана в хиляди индивидуални структури и всяка от тях има пълно копие от информацията.

Точно за това технологията, която по един или друг начин стои зад всички криптовалути, на практика премахва необходимостта от банки и централизирани клирингови операции. Вместо тях за потвърждаване на транзакциите се разчита на всички членове на мрежата, които ги отразяват в собствените си децентрализирани копия от историята на транзакциите на тази мрежа. Който пръв подпечата информацията (затвори даден блок), получава възнаграждение - известна сума криптопари.

2. Какво е биткойн, етериум и рипъл?

Това са трите най-разпространени криптовалути по обем търговия. Те се различават по технологиите зад тях. Конкретно при Bitcoin (BTC) математическият модел е такъв, че възможното количество единици е ограничено до 21 милиона. Към момента са създадени малко под 17 млн. от тях, а средно на всеки десет минути се "добиват" нови 12.5 биткойна - процес, известен като копаене. Тънкият момент е, че за да се спазва предвидената скорост на генериране, в монетите е въведена "сложност" на копаенето, която на всеки 14 дни се увеличава. В определено време се намалява наполовина и големината на блока - първият е бил от 50 биткойна, след това - 25, сега 12.5, а в бъдеще - 6.25 биткойна.

Важно е да се отбележи, че всеки биткойн се състои от сто милиона сатошита. Поради това, макар че цената на дигиталната валута се измерва в хиляди долари, с нея могат да се извършват плащания за по-малко от един цент. Всъщност, за да стане равно едно сатоши на един цент, Bitcoin трябва да се търгува срещу 1 млн. долара.

Eтериумът (ETH) също има блокчейн, но има няколко ключови предимства пред биткойн. Той не е просто програма за размяна на криптовалута, а платформа, върху която хиляди други апликации могат да бъдат изграждани: било то нови криптовалути, регистри или други проекти за обмяна на каквото и да е. Основно свойство на етериума е възможността за сключване на "умни договори" - апликации, които изпълняват зададена задача без възможност за последваща корекция. Това позволява сключването на сделки между две страни дори без те да се познават - договорът гарантира изпълнението на постановени условия, без едната да може да повлияе на това постфактум. Това направи създадения през 2014 г. етериум (или етер за по-кратко) основна платформа за "експлозията" на стотици хиляди нови проекти. И вдигна цената му на борсите - в момента той е втората основна валута в криптосвета.

Корено различна от тези двете е Ripple (XRP). Тя съществува още от 2012 г. и интересното при нея е, че не може да се добива. Всичките възможни 100 млрд. единици XRP са предварително създадени и единственият начин да се придобият е чрез покупка. Но все още в обръщение са около 38.7 млрд. от тях, тъй като разработчиците ги пускат на части.

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

8 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    pavel_p avatar :-|
    pavel_p
    • - 11
    • + 1

    Лесно и Бързо борсово търгуване с биткойн, етериум, лайткоин, рипъл и т.н. с един клик ...... Спекула на марджин... Възможност за Много големи и много бързи печалби 50% за Един ден.......... Ако търгувате с криптовалути, вие купувате очакване или обещание цената да се качва или намалява. Вие не купуте реален актив(валута) а борсово търгуван фонд, . https://www.deltastock.com/bulgaria/ Предлага ЕТФ на биткойн, Етриум, рипъл и др. Спреда при търгуване на крипто валути е 0,01-3$, Маржин-50% (2 пъти ливъридж), такса 2% от тегленета сумата по банков път...

    Нередност?
  • 2
    pavel_p avatar :-|
    pavel_p
    • - 7
    • + 1

    The value of a cryptocurrency such as Bitcoin is
    uncharted territory in economics. It differs from the
    speculative manias of the past in that the sole purpose
    in owning the asset (unlike tulip bulbs or Internet
    stocks) is not only speculation but also as a vehicle to
    trade for tangible goods and services. Speculation is
    initially a secondary motivation but could become
    dominant as prices soar.In their current form, the cryptocurrencies are unlikely to be stable enough to use as a currency. In the absence of a link to valuation, the price will likely be subject to the fickle
    winds of liquidity and momentum.Without such an anchoring mechanism,
    instability will likely be the rule for cryptocurrencies, not
    the exception. http://www.pnas.org/content/115/6/1131

    Нередност?
  • 3
    geleto avatar :-|
    Гелето
    • - 1

    "намалява наполовина и големината на блока" размера на блока не се намалява, а стойността!

    Нередност?
  • 6
    redirect1977 avatar :-|
    redirect1977
    • + 1

    По точка 3 - влизането в пазара - пропуснат е момента с биткоин автоамата във фоайето на Интерпред в София. Там даваш кеш, получаваш биткоини (по-точно части от биткоини; макс. сумата на една транзакция е 4000 лв.). Колко точно ще получиш, зависи от спот-цената на биткоина в момента на закупуване. Разбира се, в случая се предполага наличието на offline портфейл, примерно SPV потфейл за смартфон, а не "online портфейл" на някой exchange.

    По точка 4 - ако целта е просто обмен от криптовалута в криптовалута (и доста елементарен трейдинг), съществуват сайтове като Changelly и Shapeshift; първата изисква регистрация само с e-mail адрес (не е задължително да е реален), втората не иска даже и това. Конкретно ShapeShift е доста полезен, тъй като таксата за трансфер там е твърда (не прибира комисионни) и човек може от по-лесно да прецени колко ще получи от целевата валута (Changelly си прибира 0.5% от сумата на валутата-източник, без да смятаме трансферните такси).

    По точка 5 - излизането. Има exchange-и, които позволяват конвертирането на сравнително малки суми (не повече от 1000 евро седмично), без да изискват лични данни.

    По точка 6 - ако човек е влязъл в криптосвета анонимно (примерно през споменатия в т.3 биткоин автомат) как точно НАП ще научи, че притежавате криптовалути, ако вие не им кажете?

    Нередност?
  • 7
    cuam4o avatar :-P
    Ангел
    • + 2

    До коментар [#4] от "ygi34551676":

    Ех умнико. За последните 24ч оборота е 18 милиарда. Ма капитал привлича баламурници, да.

    Иначе за банките - ЦКБ си бачкат без проблеми. Купуваш и с карта и с банков трансфер, никакви проблеми.

    И накрая айде стъпка по стъпка как да влезем в крипто търговията:
    https://www.cryptotrading-bg.com/

    Нередност?
  • 8
    pavel_p avatar :-|
    pavel_p
    • + 1

    Само за последната семица крипто валутата-Рипъл се повиши с 100% (от 0.6 до 1.1$)......... Всека по дълбока пазарна Корекция е прекрасен шанс за печалба........... Текуща пазарна капитализация-414млд$ https://coinmarketcap.com/

    Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал