Тайланд и Южна Корея налагат данъци върху криптовалутите
Въпросът с регулирането и забраната на дигиталните валути, изглежда, отстъпва място на възможностите за данъчното им облагане
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Докато въпросът с регулациите на дигиталните валути е все още дискусионен, все повече държави решават да извлекат дивиденти от търговията с тях. Един от основните начини това да се случи, разбра се, са данъците. В България Националната агенция за приходите още от 2013 г. е определила криптовалутите като актив и облага с 10% данък всеки реализиран доход от сделки с тях. В редица други страни обаче квалификацията на цифровите монети не е точна и потребителите остават изцяло извън полето на данъчните власти.
До неотдавна властите в Тайланд бяха категорично против дигиталните валути и дори се говореше за тяхната забрана. Това обаче не се случи, а напоследък се появяват новини за коренно променено отношение. Според изданието Nikkei Тайланд ще започне да облага криптовалутите с данък. Идеята е всички сделки да бъдат обект на данък добавената стойност от 7%. Освен това ще има и 15% данък върху печалбите от възвръщаемостта на конкретни инвестиции.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Забелязвате ли как бедната държава (Тайланд) обявява безумно данъчно облагане (данъкът върху транзакциите е подигравка с данъкоплатците - все едно да обложиш сделките с евро със 7% данък транзакция), а богатата държава облага само с данък върху действително реализираната печалба (макар и ставката да е сравнително висока е донякъде в рамките на разумното).
В Полша гаврата е аналогична като в Тайланд - там обаче са по-умерени в гаврата си - само 1% данък върху транзакциите слагат. Което пак е много - особено за дей трейдърите, които имат стотици сделки (т.е. може да дължат данък в размер, който превишава не само действителната печалба, но и целия размер на активите, които някога са притежавали - някои хора ще се окаже, че дължат повече, отколкото са получили като заплати и други доходи през целия си живот - напълно реална е ситуацията да дължиш данък в размер на милиони валутни единици).
Ще има много млади хора, на които животът ще бъде съсипан така, особено млади хора, които току що са започнали работа и са натрупали данък върху транзакциите в размер, който многократно превишава всички доходи, които са получили като разликата може да е от порядъка на стотици хиляди и даже милиони долари - особено ако са спекулирали на маржин.
До коментар [#1] от "Валентин":
След като няма регулации - значи това не са финансови активи, нито пък валута. Криптовалутите са просто стока. Та е нормално да има ДДС или данък върху транзакциите.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.