Американските санкции върху руския алуминиев гигант "Русал" привлякоха вниманието към пазара на алуминий, а последствията от това се усещат в целия сектор, включително и върху цените на суровините, необходими за производството на метала, съобщава Financial Times.
Причините
Цената на алуминиевия оксид, който се използва за производството на алуминий, се е покачила с 30% спрямо тази отпреди санкциите. Търговците предупреждават, че паническото изкупуване на алуминиев оксид може да предизвика по-значително покачване на цените в дългосрочен план.
Причината за драматичния скок е, че "Русал" е не само най-големият производител на алуминий извън Китай, но също така доставя около 7% от алуминиевия оксид в световен мащаб, като има заводи в Ирландия, Ямайка и дял от 20% в рафинерията на Rio Tinto в Куинсленд, Австралия.
За разлика от пазара на алуминий, който беше зареден преди обявяването на санкциите срещу Олег Дерипаска и неговата империя, пазарът на алуминиев оксид не е поради частичното спиране на най-голямата рафинерия в света в Бразилия заради екологична катастрофа. През февруари регулаторът за околната среда на Бразилия нареди на Norsk Hydro, собственикът на рафинерията Alunorte, да намали продукцията си с 50% след обвиненията, че е замърсила местната питейна вода.
Цената на алуминия се е повишила до 475 долара за тон според Metal Bulletin. Но двама търговци заявиха, че цената е достигнала до 601 долара в четвъртък.
Притесненията
"Русал" притежава най-големия европейски доставчик на алуминий в Ирландия, както и рафинерия за алуминиев оксид и боксит в Ямайка, приходите от продажбите на които възлизат на близо 1 млрд. долара.
Бокситната руда се добива и след това се преработва в алуминиев оксид, който след това се използва за производство на алуминий. Американските потребители на алуминий вече са изправени пред най-високите цени от 2015 г. след решението на администрацията на президента Тръмп да наложи мито от 10% върху вноса на метала. Цената на алуминия се е покачила с 14%, след като Министерството на финансите на САЩ наложи санкции на "Русал", като достигна най-високото си ниво от 2012 г. насам.
"Ако натискът върху разходите се превърне в достатъчно голям проблем, за да застраши работата на американските производители, политическото махало може да започне да се върти в обратната посока", каза анализатор по отношение на тарифите.

Американските санкции върху руския алуминиев гигант "Русал" привлякоха вниманието към пазара на алуминий, а последствията от това се усещат в целия сектор, включително и върху цените на суровините, необходими за производството на метала, съобщава Financial Times.
0 коментара