Европарламентът подкрепи по-строгите правила за криптовалутите

Целта е да се ограничи анонимността при търговията с тях

Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Членовете на Европейския парламент подкрепиха споразумението, постигнато с Европейския съвет през декември, за "по-тясно регулиране" на дигиталните валути. Решението беше прието на 20 април с 574 гласа "за", 13 "против" и 60 "въздържали се". На практика споразумението представлява петата и последна актуализация на директивата на ЕС срещу изпирането на пари. Тя ще влезе в сила три дни след публикуването й в Официалния вестник на Европейския съюз. След това държавите - членки на ЕС, ще разполагат с 18 месеца, за да транспонират новите правила в националното законодателство. Отделните държави членки сега прилагат собствените си разпоредби или просто изчакват обща правна рамка.

Целта на измененията е да се обърне внимание на "рисковете, свързани с виртуалните валути". За да се сложи край на свързаната с тях анонимност, платформите за обмен на криптовалути и доставчиците на дигитални портфейли ще трябва да прилагат по-строг контрол и да извършват надлежна проверка на клиентите, включително удостоверяване на самоличността им. В бъдеще тези фирми дори ще трябва да кандидатстват за регистрация, за да могат да предлагат криптообмен и други платежни услуги.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    vstoyanov avatar :-|
    vstoyanov
    • - 1

    Абсолютни идиоти.

    Нередност?
  • 2
    vstoyanov avatar :-|
    vstoyanov
    • - 1

    A кога ще направят нещо относно разкритията от Панама и Перадайз Лийкс? Никога.

    Нередност?
  • 3
    pav4o01 avatar :-P
    Павел
    • - 1

    Правилен ход - дава се зелена светлина за търговия с крипто и приравняването на криптовалутите със злато, валути, имоти и всички останали финансови активи. Който разбира се радва ;)

    Нередност?
Нов коментар