// K2: Бизнесът / Пазари
Големите петролни компании увеличават инвестициите
Разходите на най-големите седем компании от сектора в света се очаква да достигнат общо 136 млрд. долара до 2020 г.
Инфографика |
За ръководителите на компании като BP, Chevron и Royal Dutch Shell, които обещаха да се придържат към по-ниски разходи, след като са намалили бюджетите си с над 50% от 2014 г. насам, може да е трудно да устоят на напрежението.
Както и в предишните цикли на ценaтa на петрола, има опасения колко силен и продължителен ще е този. За разлика отпреди сега има перспектива за прекратяване на увеличилото се търсене на петрол, тъй като светът се пренасочва към по-чиста енергия. Но вече има признаци, че намаляването на разходите, реализирано след понижението на цената на петрола от 115 долара за барел през 2014 г. до 26 долара през 2016 г., ще бъде въведено отново.
Shell например каза миналия месец, че дивизиите й в Северно море ще преминат към по-малко интензивен режим на работа – ще прекарват две седмици в морето, следвани от три седмици на сушата. По време на "строгите години" екипите прекарваха три седмици в открито море, след това четири на суша.
По-честите ротации означават, че ще трябва да бъдат наети повече кораби и хеликоптери. От Shell казват, че промяната ще увеличи леко разходите, но са убедени, че ще направи операциите в Северно море по-рентабилни и продуктивни.
По-общо казано, заплатите в петролния и газовия сектор са се увеличили с около 6% през 2018 г. след спад през последните три години според проучване, публикувано от Rigzone.
Натискът
Управителните съвети на големите петролни компании са изправени пред повече вътрешни искания за инвестиции в нови проекти. "Налице е голям натиск от всички звена", каза изпълнителен директор на голяма европейска петролна компания. И такива се очакват - Shell и нейните партньори тази седмица дадоха зелена светлина на LNG Canada, един от най-големите проекти за втечнен природен газ през последните години.
В момента големите петролни компании генерират толкова пари в брой, колкото през 2014 г., и обещават да останат пестеливи, за да се съсредоточат върху изплащането на по-високи дивиденти, изкупуването на акции и намаляването на дълга. Но в една индустрия, в която запасите и производството намаляват естествено, продължаващите инвестиции се считат за критични.
"Вероятно се нуждаем от повече дългосрочни инвестиции, като се има предвид устойчивото и ускоряващо се намаление на запасите, наблюдавано в глобалните конвенционални и офшорни проекти", казва източник на инвестиционен посредник с големи дялове в големи петролни компании.
Въпреки че някои компании като BP успяха да "закрепят" производството благодарение на инвестиции в технологии и съкращаване на разходите, спадът в новото производство е повлиял на дългосрочните перспективи на много компании. Степента на спад на нефтените находища се е удвоила от 3% през 2014 г. до 6% през 2016 г.
Увеличаващи се разходи
Според анализатори от Morgan Stanley и Jefferies разходите на най-големите седем петролни компании в света се очаква да достигнат общо 136 млрд. долара до 2020 г. от 105 млрд. долара през 2017 г.
Много компании са определили диапазон за разходите си, като същевременно са се ангажирали с долната граница. Shell например има "мек под" и "твърд таван" за разходи, възлизащи съответно на 25 и 30 млрд. долара годишно.
За някои компании като италианската компания Eni, която разработва големи газови проекти в Египет и Мозамбик, увеличението на разходите е неизбежно.
"Нефтените компании се оказаха в среда с ниска цена на петрола, но в някакъв момент те трябва да започнат да инвестират и в нови проекти, за да продължат да добиват петрол", коментира Дейвид Смит от Henderson High Income Trust.
Главният изпълнителен директор на френската петролна компания Total Патрик Пуяне допусна тази седмица, че макар компанията да се стреми да поддържа разходите си в диапазона 15-17 млрд. долара годишно, след 2020 г. сумата може да се повиши до 20 млрд. долара.
Увеличението на разходите може да намали печалбите и да съживи страховете, че петролните компании се връщат към разточителните практики от първата половина на десетилетието, когато цените на петрола се покачиха.
Още по темата
Chevron купува Anadarko в сделка за 50 млрд. долара
Това е най-голямото придобиване на петролния пазар от 4 години
16 апр 2019Shell се стреми да стане най-голямата електрическа компания в света
Един от най-големите производители на петрол се подготвя за фундаментален преход към по-нисковъглеродни енергийни източници
14 мар 2019BP ще се придържа към целите на Парижкото климатично споразумение
Енергийната компания се съгласи да разкрие бъдещите си планове за инвестиции и мерките, които предприема за вредните емисии
4 фев 2019Total с амбиция да бъде като Uber на френския енергиен пазар
Компанията предлага по-ниски цени и разчита основно на дигитален модел, за да изпревари конкуренцията
27 ное 2018Руските петролни компании се отърсват от санкциите
Повишените цени на суровия петрол и ниската рубла водят до рекордни печалби за големите руски производители
3 сеп 2018Големите петролни компании се възстановяват и очакват по-високи печалби
Лидерите в бранша продължават да търсят начини за стимулиране на печалбите
14 фев 2018Големите петролни компании се адаптират към цената от 50 долара
Лидерите в бранша търсят начини за стимулиране на печалбите
28 юли 2017Големите петролни компании се насочват към морски вятърни паркове
Royal Dutch Shell, Statoil и Eni вече реализират такива проекти
26 мар 2017Големите петролни компании отново поглеждат към фракинга
Групи като BP се опитват да наваксат изоставането си в иновативните технологии
17 авг 2016Най-големите петролни компании свиват печалбите си
Основните причини за по-слабите резултати на Exxon Mobile и Royal Dutch Shell са понижаването на цените на петрола и природния газ и свиването на световното търсене
1 ное 2012
Прогнозата включва и намаление на катастрофите по пътищата с 10 до 30%, какъвто е бил ефектът в Европа
5 дек 2019, 1192 прочитания

Исканията им са за купуване на книжа на стойност 50.4 млрд. долара - близо два пъти над очакванията
5 дек 2019, 1085 прочитания
5 дек 2019, 2318 прочитания
5 дек 2019, 2229 прочитания
5 дек 2019, 2084 прочитания
5 дек 2019, 1915 прочитания
5 дек 2019, 1821 прочитания
По-добрите очаквания за периода 2018 - 2020 г. до голяма степен се дължат на публичните инвестиции