Италианските компании и банки са напът да продадат най-малкото количество дълг на годишна база от финансовата криза насам. Това показва как проблемите при държавните облигации оказват негативно влияние и върху частния сектор, съобщава Financial Times.
Причините
Заради сътресенията на капиталовите пазари компаниите и банките с централи в Италия са продали облигации на стойност 77 млрд. долара през 2018 г. според информация на доставчика на данни Refinitiv. Това е най-малката сума, реализирана за първите 11 месеца на годината от 2008 г. насам, и е с над 25% по малка спрямо тази от същия период на миналата година.
Тази седмица рейтинговата агенция Standard&Poor's предупреди, че продължаващият спор между Брюксел и Рим за бюджета, предложен от популисткото правителство на Италия, "може да доведе до по-високи разходи за финансиране на частния сектор, включително за банките, като това може да ограничи напредъка в тяхното възстановяване".
Във вторник кредитният рейтинг на Monte dei Paschi di Siena беше сериозно намален от рейтинговата агенция Moody's, като това е показателно за натиска върху някои италиански кредитори. Централната банка предупреди миналия месец, че банките в страната имат "ограничен" достъп до капиталовите пазари заради увеличаващия се натиск върху италианските държавни облигации през последните шест месеца.
Трудностите
Стойността на неизплатените облигации на италианските банки намаля с 17% през месеците до септември, а нетното емитиране на подчинен дълг достигна най-ниското си ниво за последните пет години през второто тримесечие на 2018 г. Италианските банки са изправени пред вълна от дългове на стойност 110 млрд. евро с падеж следващите 2 години.
Влошаването на финансовите пазари ще окаже влияние и на вторичния пазар на италианския корпоративен дълг: обемът на търговията през шестте месеца между май и октомври беше с една трета по-малък в сравнение с предходната година, показват данните на Bank of Italy. Всяко по-нататъшно понижаване на кредитния рейтинг на Италия ще има "умерени последици" за дълга на банките и компаниите, коментират още от централната банка на Италия. Това би могло да има и по-широки последици за инвеститорите.
"Италианските фискални неволи са риск за Европа като цяло", каза Бхану Бауея, валутен директор за развиващите се пазари на UBS, който отбеляза: "Изходящите потоци от Италия ще заразят и кредитния пазар на ЕС."
Ник Гартсайд, главен инвестиционен директор в JPMorgan Asset Management, заяви, че е положително настроен по отношение на перспективите за италианските дългове. "Преговорите по бюджетния дефицит са основният двигател на спредовете и диалогът, изглежда, е в правилната посока", каза той.

Италианските компании и банки са напът да продадат най-малкото количество дълг на годишна база от финансовата криза насам. Това показва как проблемите при държавните облигации оказват негативно влияние и върху частния сектор, съобщава Financial Times.
0 коментара