ОПЕК рискува да загуби в желанието си да държи високи цените на петрола
Саудитска Арабия смята да продължи да ограничава предлагането


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Споразумението за ограничаване на износа на петрол между ОПЕК и съюзниците й постига резултати. За първото тримесечие на 2019 г., цената на петрола се повиши от 54 до над 70 долара на барел - най-силното процентно възстановяване на тримесечна база от почти десетилетие. Неформалният лидер на ОПЕК, Саудитска Арабия, засега смята да продължи сериозно да ограничава снабдяването с петрол - и така рискува да повтори грешката си от 2018 г., когато петролът достигна най-високите си цени за последните 4 години, пишат в Bloomberg.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Нефтът не е само барели на ден. Важен е и химическият му състав. Всяко находище вади нефт с уникални характеристики, а нефтопреработващите фабрики са настроени за нефт с химични показатели в определени параметри.
В Нефтохим, например, са калибрирани за руския нефт и такъв от Северно море или от Венецуела не могат да обработват без да сменят технологията, което е безумно скъпа операция.
Затова и преработващите венецуелски тежък петрол заводи в Тексас и Луизиана са изправени пред катастрофа след ембаргото за внос на венецуелски петрол. Същото е с тежкия ирански петрол, с нередовните доставки за Европа от Либия.
За да не преустройват производствените си технологии, преработващите предприятия са принудени да купуват от нейде си петрол, отговарящ максимално на технологичните им изисквания и да забъркват сложни петролни миксове, за да влязат в цена за леките горива и за дизела.
Геополитическите маньоври на Тръмп объркаха традиционните пътища на нефта от източника до преработката и е естествено цените на нефтопродуктите да растат.
Цена от 80 долара е прекомерно висока и може да изглежда оправдана единствено от страна на саудитските монарси. Така или иначе в средносрочен план потреблението на петрол за гориво на автомобили, при равни други условия, безвъзвратно ще намалява. Ако политическите каламбури, от друга страна не държат света на ръба на тази или онази петролна криза чрез умишлено поддържаните в нестабилно положение производители, като Либия, Венецуела, Иран, че и Русия - цената му никога няма да превиши 50 долара. А тъкмо това ниво е най-търпимо от потребителите по света, като същевременно осигурява и задоволителни приходи на петролно зависимите икономики.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.