Петролът се срина до 7-месечно дъно заради търговската война
Барелът сорт брент се търгува за малко над 58 долара


Пламена Кацарова

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Цените на петрола продължават да се понижават в сряда заради очакванията за спад в търсенето на суровината на фона на задълбочаващото се търговско напрежение между САЩ и Китай, съобщава Reuters. Това засега не се отразява много отчетливо в цените на горивата в България, тъй като традиционно през лятото те поскъпват заради отпускарския сезон и по-високото търсене.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Съждението: "... Иран се опита да блокира преминаването на редица петролни танкери през Ормузкия проток..." не отговаря на истината.
Иранските гвардейци арестуваха миналия месец британски танкер в отговор на ареста на ирански супартанкер при Гибралтар от британски командоси. Иран досега е задържал и два малки танкера с контрабандно гориво. Някоя страна или компания не се е обявила за техен наемател или собственик и не е протестирала ареста, което потвърждава иранската версия за контрабанда.
Като се има пред вид, че през Ормузкия преминава около 1/3 от петролното навло в света, от ареста на един-единствен британски танкер да се правят такива гръмки изводи е несериозно.
Апропо - британските корабособственици масово пререгистрират танкерите си в африкански и латиноамерикански държавици, за да не веят флага на кралицата през Ормузкия.
И накрая по темата за котировките на петрола: една от причините за спада е, че Китай обяви, че няма да се съобразява с американските ограничения за покупки на петрол от Иран. Несметното количество ирански петрол, който от месеци се трупаше в китайски митнически петролни терминали и по документи не се смяташе за внос, от онзи ден се трактува като собственост на КНР. Това намалява активността на основния потребител - Китай, на световните петролни борси и резултатът е видим.
Като вторичен ефект от китайския удар по котировките е нокаутът на американския добив на шистов нефт и газ, който при тия цени е на тотална загуба.
За два-три дена Китай много болезнено удари по три невралгични точки на американската икономика:
1. отказа изцяло вносът на селстостопанска продукция, което обрича на фалит най-компактните гласоподаватели на Тръм - фермерите от Средния Запад;
2. направи губеш половината добив на въглеводороди в САЩ, което реално блокира американската инвазия за ЕС и Азия;
3. с девалвацията на "външния" юан си гарантира запазване на положителното търговско салдо със САЩ и след въвеждането на новите мита.
С любопитство чакам полезен ход на САЩ. Вероятно той ще се изрази в нов взрив на размириците в Хонконг...
Толкова могат - това правят!
Петрола се срива, в бензиностанциите-не. Няма картел !?!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход