// K2: Бизнесът / Пазари
ЕС подготвя проект за собствена дигитална валута
Намерението изглежда като директен отговор на Libra
Проектът на социалната платформа беше посрещнат със значителна доза скептицизъм от страна на глобалните регулатори. Техните главни притеснения са как би се отразила Libra на суверенните валути и по какъв начин ще се гарантира защитата на потребителите. Съмненията около проекта бяха причина за оттеглянето на финансови компании от инициативата и обявяването на всички страни от Г-7 против Libra. Според европейския финансов комисар Валдис Домбровскис проектът на Facebook успешно посочва недостатъците в предлагането на евтини и бързи трансгранични плащания в Европа, отбелязва Reuters.
Проектът, който, ако се осъществи, би означавал Европейската централна банка (ЕЦБ) да има своя криптовалута, но без основни характеристики на такава - т.е. без да е децентрализирана, би имала някои плюсове. Тя би направила текущата платежна система по-ефективна, ще намали разходите за транзакции и времето, необходимо за извършването им, като по този начин ще се стимулира икономическият растеж, пише в документа.
Публичната криптовалута на ЕС би представлявала алтернатива на Libra и други подобни частни проекти. Предимството ѝ пред тях се състои в това, че освен да позволи на потребителите си да се възползват от удобствата на дигиталните валути, тя ще може и да гарантира защита чрез финансовите власти.
Възможни алтернативи
Длъжностни лица на ЕЦБ споделят, че разучават няколко варианта. При най-амбициозния от тях потребителите на новата цифрова монета ще могат да отварят банкови сметки директно в ЕЦБ. Това би намалило транзакционните разходи, но би направило съществуващите банки и платежни услуги до голяма степен излишни. Това вероятно ще доведе до противопоставяне от страна на банките и за момента изглежда като най-малко вероятния сценарий, защото би означавал централната банка да работи като търговската такава. Подобна промяна би изисквала огромни законови промени, които от своя страна пък ще изискват широк консенсус сред правителства и банки, какъвто трудно ще бъде постигнат.
По-малко радикален вариант е банките да могат да получават електронни пари в брой или жетони (токени) от ЕЦБ, които след това да раздават на своите клиенти.
Работата е в ход
Министърът на финансите на Франция Бруно льо Мер призна, че разработването на проекта ще отнеме доста време, но твърди, че "в дългосрочен план нищо не ни спира да работим и да имаме резултати през следващата година".
Предстои дискусия около документа от страна на европейските финансови министри, като датата на евентуалното му приемане е 5 декември. Освен стартирането на публична цифрова валута в настоящия си облик документът предлага и разработване на общ подход към криптовалутите, засилване на регулациите към тях и забраняване на проектите с твърде висок риск.
Още по темата
Меркел настоява ЕС да поеме контрол над дигиталната икономика
Германският канцлер апелира държавите от съюза да придобият "информационна независимост" от компаниите в Силициевата долина
17 ное 2019Facebook пуска собствена система за разплащания
Компанията обединява плащанията в услугите си с Facebook Pay
13 ное 2019Редица финансови компании излязоха от проекта на Facebook за криптовалута и това допринася към скептицизма относно него
25 окт 2019Проектът на Facebook за криптовалута започна да се пропуква
EBay, Stripe, Mastercard и Visa обявиха, че се оттеглят от него, след като това вече направи PayPal
14 окт 2019
Производството в завода в Пирдоп е намаляло леко заради спирания за ремонт
11 дек 2019, 908 прочитания

От "Газов хъб Балкан" обявиха, че са продадени 25% от предложените от "Булгаргаз" колиества, но не и постигната цената
9 дек 2019, 1634 прочитания
11 дек 2019, 14195 прочитания
11 дек 2019, 3489 прочитания
11 дек 2019, 2243 прочитания
11 дек 2019, 1806 прочитания
11 дек 2019, 1659 прочитания
Според анализ на консултантската компания индустрията трябва да предприеме решителни действия, за да запази пазарните си позиции