Защо банките звучат по-оптимистично за потенциални загуби от кредитите
Те бяха предпазливи през април, но засега най-лошият сценарий, изглежда, се изключва


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Трудно е да се прецени колко тежко коронавирусът е засегнал икономиката. Песимистите предвиждат далеч по-лоша рецесия от финансовата криза. Оптимистите прогнозират рязко възстановяване, посочвайки стабилността в банковия сектор и жилищните пазари.
За индикатор може да се приемат загубите банките по отпуснатите кредити и буферите, които те отделят, за да покрият тези, които смятат, че няма да бъдат погасени. От тази гледна точка изглежда така, сякаш икономиката се възстановява много по-бързо, отколкото се смяташе, че е възможно. На 9 юни Джеймс Горман, който ръководи Morgan Stanley, шестата по големина банка в САЩ, намекна, че загубите от кредитите за второто тримесечие ще бъдат по-ниски, отколкото през първото, защото "най-лошото вече е зад нас". Гордън Смит, съпредседател на JPMorgan Chase, най-голямата банка в САЩ, заяви, че размерът на неизплатените дългове е "значимо по-добър" от очакваното. Някои европейски банкери са дори по-оптимистично настроени.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.