Европейската комисия скоро може да стане голям играч на капиталовите пазари

Пандемията съживява пазара на безопасни еврооблигации

Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Еврозоната не е от най-гостоприемните места за инвеститорите, търсещи сигурност през последните години. Резервът на валутната зона на супербезопасни държавни ценни книжа, оценени с най-високия рейтинг ААА, се сви с 40% между 2007 г. и 2018 г. Рейтинговите агенции понижиха оценките си на облигациите от еврозоната по време на кризата от 2010 г. до 2012. Две от последните държави членки с най-високо оценени облигации - Германия и Холандия, драстично намалиха размера на емитирания дълг.

Пандемията може да помогне за справянето с недостига. Германия, някога фиксирана върху своята парична политика, известна като Schwarze Null (черна нула), или с други думи - балансиран бюджет, ще отиде дълбоко в червеното. Фискалният дефицит може да достигне 7.5% от БВП на страната според данни на Бундесбанк. Високо оценени облигации може да възникнат от необичаен източник - Европейската комисия (ЕК). Ако плановете на ЕК за финансиране на бързото възстановяване от кризата в ЕС се реализират, на глобалните капиталови пазари може да се появи нов голям играч.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    ruark avatar :-|
    ruark
    • + 1

    европейската комисия не трябва да става и няма право да става голям играч на капиталовите пазари. Тя не е нито фонд нито банка нито инвестиционен отдел. Нейната роля е друга и трябва да бъде друга.
    Големите глобални банки и фондове искат и ще постигнат може би целта си европейският съюз да задлъжнее като цяло.
    Засега европейският съюз има вътрешен дълг. Този вътрешен дълг също не е позволен. Тоест ЕЦБ изкупи облигаци на ЕУ държавите, поради това че те бяха задлъжнели заради спасяването на банките по време на кризата.
    Общи Еврооблигации също не може да има и северните държави не го искаха и с право.
    Австрия емитира 100 годишни облигации заради изкл. ниският лихвен процент. С тези средства тя погасява по скъпи облигации.
    Проблема е в големите глобални банки. Досега ЕЦБ изкупуваше облигации от ЕУ държавите и Централните им банки и държавите печелеха от лихвите на всички тези облигации. Само австрия печели на година 350 милиона евро които ЕЦБ превежда на нейната централна банка. Да не говорим за германия.
    По време на Вирусната криза ЕЦБ може да изкупи корона облигации от ЕУ държавите и след като свърши кризата да ги ликвидира. Естествено че трябва да има контрол. Но по този начин големите световни играчи не печелят. Те искат ЕУ да задлъжнее на ЕУ ниво и от там връщане няма.
    От къде взимат пари тези Банки. Те ги създават....

    Нередност?
  • 2
    coffee.bean avatar :-|
    coffee.bean

    Предлагам и България да издаде 100 годишни облигации ... стига лихвата да е никаква, като на Австрия 0,68% мисля беше.

    Нередност?
Нов коментар