Какво обяснява търсенето на рискови активи от инвеститорите
Има повече смисъл в последните пазарни движения, отколкото си мислите
Дори когато всичко изглежда спокойно на пазара, има елемент на драма. Цената на петрола може да скочи или да спадне рязко в отговор на геополитически ходове; доходността на облигациите може се увеличи след добри данни за пазара на труда; и акционерите могат да напомпват акции, които отчитат солидни печалби.
Но през 2020 г. драмата достигна различни крайности (виж графика 1). Разпродажбата на акциите през март беше ненадмината по своята бързина: акциите загубиха 30% от стойността си само за един месец. Доходността от десетгодишните американски облигации, най-важният актив в световен мащаб, спадна наполовина между януари и средата на март и след това наполовина отново за броени дни, преди да се стабилизира през последните месеци. Цената на американския петрол беше за кратко с отрицателна стойност. През 2020 г. цените на дървения материал първо паднаха наполовина, след това се удвоиха, отново се удвоиха, паднаха още веднъж наполовина и след това отново се удвоиха (като цяло те са се удвоили през 2020 г.).

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Фондовите пазари вече са превърнати в абсолютна игра на комар. Няма никаква логика вече. Едно качване и слизане породено от новини и изказвания и нищо общо с капитал, доход, финансиране и т.н.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.