Дигиталните валути, които имат значение

Пригответе се за федкойн и е-евро

Бюлетин: Моят Капитал Моят Капитал

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.

Предстои технологична промяна във финансовия сектор. Биткойнът премина от мания на анархисти в инвестиционен актив с пазарна капитализация от 1 трлн. долара, за който много мениджъри на фондове настояват, че принадлежи към всеки балансиран инвестиционен портфейл. Милионите дигитални индивидуални инвеститори се превърнаха в движеща сила на Уолстрийт. PayPal има 392 млн. потребители - знак, че САЩ настигат китайските гиганти за цифрови плащания. И все пак най-малко забелязаното прекъсване на границата между технологиите и финансите може да се окаже най-революционното: създаването на държавни цифрови валути, които обикновено имат за цел да позволят на хората да депозират средства директно в централна банка, заобикаляйки конвенционалните заемодатели.

Тези "правителствени койни" са ново въплъщение на парите. Виртуалните валути обещават да направят по-лесно финансирането, но също така да прехвърлят властта в сектора от отделните банки към държавата, да променят геополитиката и да променят начина на разпределение на капитала. Към идеята трябва да подходим с оптимизъм и съмнение.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.