Защо рублата е толкова устойчива
Намесите на руски официални лица може да наклонят везните в нейна полза


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Това трябваше да бъде икономическа базука, която да удари сърцето на руската икономика. На 26 февруари, два дни след нахлуването в Украйна, САЩ и нейните западни съюзници замразиха голяма част от руския военен сандък от валутни резерви на стойност 640 млрд. долара. Заедно с други мерки тези санкции имаха за цел да причинят икономическа болка на Кремъл. Отначало стратегията работеше: до началото на март руската валута, рублата, падна с 40% спрямо долара. На 31 март един долар може да бъде разменен за 82 рубли, само с 4% по-ниска цена от средния курс седмица преди началото на инвазията. Каква е причината за устойчивостта на рублата?
Руските държавни служители използваха различни тактики, за да защитят стойността на валутата. Първо, централната банка повиши лихвите на 28 февруари от 9.5% на 20%. Второ, те наложиха такса от 30% върху покупките на чуждестранна валута (след което спадна до 12%). Трето, износителите - като тези, които продават нефт и газ - бяха задължени да конвертират 80% от валутните си приходи в рубли.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
14 коментара
От толкова много санкции върху долара и еврото.. руснаците няма какво да ги правят тия две валути. А като няма търсене.. цената не се вдига.
Ех капиталци, я да видим долара от 1999 година насам:
The dollar had an average inflation rate of 2.34% per year between 1999 and today, producing a cumulative price increase of 70.30%.
Ах каква изненада, точно колкото рублата.
Я да видим кога ще е готов тръбопроводният капацитет за "алтернативни купувачи на изток" Oh wait, "Силата на Сибир" доставя газ за Китай от 2019-та насам.
По различни оценки, руската централна банка имат около 4 месеца валутни резерви. Останалите са замразени в западни банки или в неликвидно злато (големите стратеги в Русия с години купуваха злато, което сега няма на кого да продадат, защото пазарът не може да поеме такова предлагане).
Затова ще е интересно какво ще се случи към края на лятото.
В краткосрочен план може и да се задържи (по официалния курс) заради непазарните мерки, които са въведени, но след едни 6 месеца просто няма да се получи... Още е рано да се прогнозира какво би станало след година, но тренда е ясен - надолу...
Рублата е толкова "устойчива" защото се крепи изкуствено по всякакви възможни начини от руската държава. На това "устойчивост" ли му викате?
Русия винаги когто поиска може да въведе златния стандарт за рублата.....за разлика от долара и еврото.
Рубла? Каква рубла? Това е Цева Делукс, в която ще превалутираме еврото и доларите, за да си плащаме газа. Цевата си е дефицитна работа по време на криза...
Не мислите ли, че не е добре да се ръчка и задушава държава с 6500 ядрени оръжия?
До коментар [#8] от "mickmick":
Във въпроса се крие отговора: не става.
До коментар [#8] от "mickmick":
А не мислите ли, че когато такава държава почне да буйства, тя трябва да бъде усмирена и задушаването е един метод за това?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.