Как да използваме икономическата теория и индекса Big Mac за оценка на валути
Паритетът между долар и евро изглежда оправдан. Но йената е подценена
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Представете си, че сте парижки инвеститор, който се опитва да реши дали да купи американски или европейски облигации. Започвате да сравнявате предлаганата доходност. Десетгодишна облигация, емитирана от Министерството на финансите на Америка днес, предлага 3%; Германските бондове носят само 1.2%. Купуването на американски облигации обаче означава да залагате на обменния курс евро - долар. Интересувате се от възвръщаемостта в евро. Облигациите, емитирани във Вашингтон, ще бъдат привлекателни само ако допълнителната доходност надхвърли всяка очаквана загуба поради колебания във/на валутните пазари.
Това мислене, известно като "непокрит лихвен паритет" (UIP), обяснява защо доларът напоследък скочи спрямо еврото. На 12 юли той достигна обменен курс едно към едно спрямо еврото за първи път от 2002 г. (оттогава той леко спадна.) UIP постулира, че промените в лихвените проценти водят до валутни движения. Ако доходността на съкровищните облигации в САЩ се повиши спрямо тази на германските бундове, тогава доларът трябва да поскъпва до момента, в който инвеститорите не започнат да вярват, че той повече няма да носи допълнителна възвръщаемост от закупуване на държавни облигации.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.