Региoнални банки в САЩ загубиха до 60% от капитализациите си в понеделник заради SVB
Фалитът на SVB и разклатеното доверие удрят финансовия сектор
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните плановеГлобалните финансови пазари са в нокдаун след новината, че Silicon Valley Bank (SVB), основен играч в обслужването на стартъпи, фалира. Събитията от края на миналата седмица предизвикват разпродажба на финансови компании в цял свят на 13 март, което доведе до бърз спад на борсовите индекси. В САЩ акциите на регионалните банки се сринаха, като цените на някои са с по 60-70% надолу, най-вече по-малки регионални банки от Силициевата долина. Вълната се пренесе и към Япония, където банковите акции загубиха между 7 и 8%.
Докато новините за фалита на SVB се разпространяват, инвеститорите се притесняват относно състоянието на други финансови институции, особено тези със силен фокус върху технологичния сектор. Разпродажбите на банкови и финансови акции като спада на First Republic Bank с над 60% в понеделник носят притесненията, че това може да е само началото на много по-широка финансова криза, въпреки че в неделя властите гарантираха, че всички вложители ще получат депозитите си.
Western Alliance загуби над 70% при отварянето на Уолстрийт в понеделник, като приключи сесията надолу с 47%, а индексът S&P Financials e надолу с 3.8%.
В Европа индексите се търгуваха в понеделник с около 3 до 5% по-ниско. В ЕС някои банки като германската Коmmerzbank и Deutsche Bank се простиха с по 13 и 7%. Сривове на финансовия сектор имаше и във Франция, Италия и Великобритания, които са най-големите икономики.
По отношение на изплащане на влоговете от Фед обявиха: "Акционерите и някои необезпечени кредитори няма да бъдат защитени. Висшето ръководство също е отстранено. Всякакви загуби за Фонда за гарантиране на влоговете в подкрепа на незастрахованите вложители ще бъдат възстановени чрез специална оценка на банките, както се изисква от закона."
5 коментара
Уви, неделните мерки на администрацията на Байдън не спряха "доминото". Всички гледат със страх "криптоактивите" - какво ще стане с тях?! Поне към момента "световна криза" продължава да е възможна и дори малко повече от уикенда.
Колкото и да не ми/им се иска криптовалутите ще се окажат инструмент за измами! Факт!
Биткойн е най-сигурния актив, но малко хора го осъзнават.
Сега банкрутът на банка е от лошото влияние на прилагания, с много голям дефект метод за държавни финанси. Същината на неправилността е пренебрегване качествата на парите.
Причинителят на банкови кризи се запазва. Щетите се увеличават.
Разкошни новини ! SVB повлече крак , стотици милиарди долари загуби на фондовите борси , фалирали предприятия ... Докато спасяваха Украйна и света и водеха волунтаристична социална , финансова и всекаква политика , САЩ изпуснаха духа от бутилката на собствената си територия... Романс !
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.