Нови страхове за глобална инфлация, след като петролът гони 100 долара за барел
Повишението с 30% от юни насам е в резултат на нарастващото търсене в Китай и съкращенията на производството от Русия и Саудитска Арабия


Всяка седмица получавайте най-важното и интересно от ритейл сектора във вашата поща
Цените на петрола са на път да достигнат 100 долара за барел през септември, което ще се случи за първи път за 2023 г.. От юни насам те се повишиха с почти 30% заради намаляването на производството от Русия и Саудитска Арабия и увеличеното търсене от Китай.
Цената на сорта брент се повиши до 10-месечен връх от над 94 долара за барел спрямо 72 долара в най-ниската си точка през юни - насочвайки се към най-голямото си тримесечно повишение след нахлуването на Русия в Украйна. По-лекият американски суров петрол, West Texas Intermediate, се покачи от 67 до над 90 долара за барел за същия период. И двата бенчмарка поскъпнаха с около 4% през изминалата седмица.
Цените на бензина и дизела във Великобритания започнаха да се повишават слабо, като от юни насам цената на литър се увеличи с 10 пенса. Автомобилната организация RAC съобщи, че средната цена на безоловното гориво е била 1.52 паунда за литър в петък в сравнение с 1.43 паунда през юни.
В САЩ, където данъците съставляват по-малка част от цената на горивото, бензинът е скочил с повече от 10% до 3.90 долара за галон (3.8 литра). По-високите цени на ресурсите се усещат и при горивата в България - най-масовите дизел и бензин се устремиха към 3 лв. В Гърция, популярна дестинация за български туристи, цените на литър бензин минаха 2 евро.
Нарастването на търсенето на полети в САЩ, Европа, а напоследък и в Китай, предизвика още по-голямо увеличение на цените на авиационното гориво, проследявано от американската Агенция за енергийна информация (EIA). В края на август средните цени са 3.07 долара за галон, което е с 50% повече от неотдавнашното дъно от 2.05 долара в началото на май.
По-рано този месец Саудитска Арабия удължи комбинираното съкращаване на добива с 1.3 млн. барела на ден до края на годината, ускорявайки намаляването на световните запаси.

Намаляването на доставките от страна на Русия с цел повишаване на цените подкрепи и усилията на другите страни от ОПЕК да тласнат цените към 100 долара за барел.
Дефицит на петрол
Миналата седмица Международната агенция по енергетика (МАЕ) предупреди, че продължаващите съкращения на производството от двамата лидери в ОПЕК+, ще създадат "значителен недостиг на доставки", което представлява сериозна заплаха за продължаващата нестабилност на цените. Докладът беше публикуван само ден след като ОПЕК обяви, че през предстоящото тримесечие пазарът е изправен пред дефицит от над 3 млн. барела дневно, което може да доведе до най-значителния недостиг на доставки от повече от десетилетие.
Саудитска Арабия и партньорите ѝ в ОПЕК са обезпокоени и от прогнозата на МАЕ, че търсенето на петрол ще достигне своя връх преди 2030 г., което според някои анализатори може да бъде изместено към 2026 г. поради бързото преминаване към възобновяеми енергийни източници, което вече е в ход.
Стивън Инес, управляващ партньор в SPI Asset Management, заяви пред The Guardian, че поривът на петрола все още не показва признаци на отслабване.
Пак проблем с инфлацията
Очаква се повишаването на цената на горивата и търсенето от страна на китайската икономика, която е най-големият вносител на петрол в света, да помрачат перспективите пред централните банки и тяхната мисия да намалят темповете на инфлация, които все още са значително над целевото равнище от 2%.
Спадът на цените на петрола изигра голяма роля за понижаването на инфлацията през първата половина на тази година, но сега се очаква повишението им да действа като спирачка през втората половина и през 2024 г.
Миналата седмица Европейската централна банка направи десето поредно увеличение на лихвите и намекна, че вероятно ще спре дотук. В петък обаче служители на финансовата институция заявиха, че не е изключено по-нататъшно повишение.
Широко разпространени бяха очакванията, че Фед е достигнала върха при покачването на лихвите в САЩ след спада през миналия месец на базисната инфлация, която изключва променливите елементи като горивата и храните. Въпреки това Федералният резерв даде знак, че вратата остава отворена за евентуално последно увеличение през ноември. Повече яснота ще има тази седмица след редовното заседание на Централната банка на САЩ.
"Залагането на петрола се превръща в любима сделка на Уолстрийт. Никой не се съмнява, че решението на ОПЕК+ (за добива на петрол) от края на миналия месец ще запази петролния пазар много напрегнат през четвъртото тримесечие", каза Едуард Моя, анализатор от OANDA.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.