Къщата на миналото
Архитект Георги Георгиев вярва в успеха на идеята за строителство с глина, кирпич и слама


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Сламата, калта и глината вероятно са последното нещо, за което някой би помислил, преди да започне строителството на нов дом. Особено в ХХI век, когато пазарът е буквално зарит от предложения за материали, технологии и дизайн. Архитектът на свободна практика Георги Георгиев не мисли точно така. През кариерата си той е проектирал различни сгради, включително големи хотели в курортни комплекси, за да стигне до кирпичените къщи. Сега той е убеден не само в качеството на добрите стари материали, но и в дълбокия смисъл на тяхната употреба. Убедени са и учените от Ню Мексико в САЩ, където арх. Георгиев ще замине през септември с американско финансиране, за да разкаже малко история и ноу-хау, предимствата и недостатъците при ползването на остарялата, но вече възраждаща се технология за строителство на кирпичени къщи.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
17 коментара
Вградена кухня или готов гардероб как влиза в такова нещо?
Такова строителство е екологично, пести енергия за отопление и охлаждане, бутиково, а оттам и скъпо. Нямам нищо против, но в града не може да стане това. Знам, че такива проекти се осъществяват извън силно населени места. Така или иначе ток и вода са необходими и прокарването на далечно разстояние води до големи разходи. За съжаление екологично и събразено с природата означава много пари.
До коментар [#2] от "jelezen":
Колко ли е екологично, как се стандартизира, това с проекта следва къщата е малко странно, аз имам определени нужди, как да ги съобразя с проекта, който следва къщата и ми дава две стай вместо три например?
Не бих живял в такова криво уродливо нещо като това на снимката. Еле пък че и по-скъпо от нормална къща. Би ми било интересно да науча повече за американски вариант на кирпичната технологията, който съм виждал - мобилна машина произвежда тухли на място от дворната пръст, бързо, с консистентно качество, правилна форма и без претенции за бутиковост.
Що за глупости? Някой живял ли е в керпичена къща? На село имахме такава построена през 1912 г. и беше надупчена като сирене от плъхове и мишки. Освен това как ще вдигнеш 2 или 3 етажа. Като ударя с юмрук по стената и тя хлътваше ... Айде няма нужда пък да се връщаме в 18 век. Както се казва - всичко ново е добре забравено старо. Ако ще се връщаме към старото, г-н Георгиев, конструирайте нещо в духа на индиански вигвам ... за да не ви връщам толкова назад към египетските пирамиди. А за САЩ Ви пожелавам успех - там кирпича ще е по-успешен от сегашните им гипсокартонени творения.
Абе, то има строителство с бодлива тел и чували с пръст, разработено е за космически станции, ама все пак трябва и малко естетика. За едната "селска ваканция" става, ама за постоянно живеене ще искам много повече.
До коментар [#5] от "alexpp": Има цели градове в пустинята с многоетажни "кооперации" от кирпич, и са строени преди стотици години...
До коментар [#6] от "gost22":
Скоро гледах епизод на The Human Planet на BBC, показаха африканска джамия от кал. Проблемът беше, че всяка година трябва да я доизмазват с още кал, за да не рухне.
По-добре да има И такива къщи И такива хора, за да се движат нещата в разни посоки, пък то ще си покаже кое става и кое не. В разнообразието е истината, и солта и кефа от живота. Пак опираме до Мечо Пух и неговото: Колкото повече, толкова повече!
Не ми става ясно как точно проектът минава на одобрение в община. В техническите норми за конструкцията вече няма характеристики на материал “кирпич”.
Безспорно използването на естествени материали в и енергийно ефективни сгради е най-нормално за изграждане на селските къщи и вили на всякъде по света. Все пак този архитектурен образ със сламен покрив ми звучи странно и по-скоро примитивно, колкото и да е екологочно съобразно. Да не говорим за връзка с най-добрата българска архитектурна традиция.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.