Предприемачество или наемна работа
Собственият бизнес може да бъде решение за безработицата сред младите хора
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Авторът е управляващ директор и собственик на "Таурус консултантс" – консултантска компания за подбор, развитие на персонала и обучения в областта на бизнес умения и предприемачество.
Доскоро се чудехме на поколенческото явление NEET в англо-саксонския свят (not in education, employment or training) или познато в латино държавите като NINI (ni estudia, ni trabaja), но то вече е статистически признато и в България. Според проучване на Европейската фондация за подобряване условията на живот и труд 21.8% от младите хора в България нито учат, нито работят. За сравнение - средният процент на "нито-нито" поколението в Европейския съюз е 12.8%.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
17 коментара
само с идеи и мерак не става... трябва и някой да работи
Много добре, ама само с това не става. Безработицата, формирана от хора, които нито учат, нито работят, е главно заради такива без добро образование както е описано и в статията. По-трудна е успешната реализация на такова лице в сферата на предприемачеството и в частност частния бизнес. Инициативите, които се провеждат вероятно са добри, но са ориентирани към хора, които са получили определена степен на образование.
При младите хора с образование също не е толкова лесно и тук наблюденията ми са от първа ръка. Когато ти си инвестирал в обучението си и си се квалифицирал като специалист в дадена област не е толкова лесно да се преориентираш към частен бизнес. За някои, като мен (в момента следващ право) това си е направо табу.
До коментар [#2] от "hukuu":
Като завършил право и започнал предприемаческа дейност още от първи курс ти заявявам отговорно, че тона не е причина да не мислиш.
Статията е изключителна!
Едва ли обаче много хора осъзнават написаното.
Предприемаческият дух трябва да бъде развиван още у децата.
Адекватно образование + стимулиране на предприемачеството = това е рецептата за възход на държавата.
Провокирай хората да мислят, за създават, да рискуват, да печелят... едва тогава ще имаш богато общество и ще отделяш достатъчно за здравеопазване, отбрана, правосъдие, култура и т.н.
На малкото заинтересувани от темата препоръчвам www.entrepreneur.com
Настъпва нова ера в индустриалните отношения! Преди повече от десет години, представителите на Новата Институционална Икономика, предвидиха постепенното изчезване на разликите между Вътрешнофирмените и Външнофирмените транзакции. В сферата на Управлението на Таланта, това означава че все повече сегменти от таланта ще уреждат взаимоотношенията си с организациите извън рамките на Трудово правните норми, а ще разчитат на Търговско правните, а това си е вид Предприемачество нали... Всъщност не са малко хората, които мислим че Икономическата база на обществото се определя не от Процентът на БВП, който държавата преразпределя, а от СПЕЦИФИКАТА НА ИНДУСТРИАЛНИТЕ ОТНОШЕНИЯ
До коментар [#5] от "Борислав Игнатов":
"Таланта, това означава че все повече сегменти от таланта ще уреждат взаимоотношенията си с организациите извън рамките на Трудово правните норми, а ще разчитат на Търговско правните, а това си е вид Предприемачество нали..."
да, в това отношение е вид Предприемачество... но само в това. Нека не забравяме, че по-дефиниция предприемачът е носителя на риска, нещо което таланта не е. Може някой да каже, че и таланта е носител на риск, но това ще е по-скоро риторика.
Бях свидетел на предприемач, който от собствен бизнес премина в т.нар. "корпоративен предприемач" - човек, който има идеи и уменията да ги реализира, но не се чуди за финансирането или оцеляването/ намалява риска за себе си.
Иначе за въвеждането на предприемачеството в училище се заговори напоследък, в Националната стратегия за развитие на МСП е заложено като отделна приоритетна ос.
Проблемът, пред който съм изправен аз (работещ по специалността студент), а и други хора е: ок, решавам, че не искам заплата, ок, имам идея, но ако тя не е в сектор с нулева материалоемкост (какъвто е ИТ например) какво правя? Кредит? Заеми от семейство / приятели (в тази криза)? За бизнес ангели и фондове за рискови инвестиции много хора говорят, но с изключение на 1-2 не съм виждал. Участвам в Емпауър и се надявам моята идея да се хареса на хартия? А какво става с рекламираната мярка за бизнес инкубатори - не съм чул нито един случай на спечелен проект, да не говорим за започнал работа?
Много добра статия, подкрепям автора в написаното. Трябва да има повече фондове в които да подкрепят добрите идей на предприемачите. Моите наблядения за сега са че повече се подкрепят определени проекти на наши хора. Което кара младите предприемчиви хора да бягат зад граница и да си продават идейте на чужди компании. Но нека бъдем оптимисти че нещата ще се наредят:))))
и нито дума за терорът на нап, нои и прочие над малкия бизнес.
До коментар [#7] от "l.d":
Едно решение е да се подкрепя политика за създаване на български държавен финансов ресурс за осребряване на идеи, които в повечето случаи са притежание на странни млади хора / че и по дърти/. Чуждестранните добре печелещи банки в България нямат интерес в инвестиране и печелене от риск. Предполага се ,че таланта и по цървули ще пристигне в "бялата" държава. Предполага се, че суровините, младостта и таланта трябва да ги изнасяме. Статията е интересна, нужна и обоснована с цифри . Въпроса е дали и сегашното държавно управление се плаши от развитието на малкия бизнес. А може би медиите ще бъдат по бързи при сватосването на "мързеливия" /Б. Борисов/ капитал с таланта. Че току виж виното се вкиснало ....
..................
Като гледам рейтингите на писалите преди мен май повече разбираме от политика. Да благодарим на 3-Ariman , че ни е почел с коментар.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.