Архитектът на равноденствието
Борислав Игнатов отказва кариера в САЩ за свободата сам да проектира пасивни къщи в България


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Всеки ден когато слънцето е в зенита си, лъчите му минават през тесен процеп, специално конструиран в сводестия покрив на сградата. После се плъзгат по стените и попадат върху линейната скала на календар, вграден в пода и стената на всекидневната. "Движението на слънчевото петно разкрива плавния, но неумолим преход на времето от сезон към сезон и връзката му с орбиталния път на планетата", обяснява арх. Борислав Игнатов в неговата "Къща на равноденствието", която сякаш е вмъкната в ската на стръмния скалист бряг край Каварна, отворена към невероятна морска панорама.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
36 коментара
пак рекламка?
Давам каса бира за смислен отговор:
Защо за съвременните български архитекти "модерността" се изразява в ръбести бетонни колони, стърчащи в невъзможни посоки, придаващи на сградите визия и енергоефективност на радиатор за компютърен чип?
Къщата-"дърво" на мен ми прилича на луксозна барака - изпълнена от скъпи материали, но проектирана сякаш от клошари, които първо са построили една стая, после до нея долепили кухня и т.н. Бетон, алуминий, стъкло, както казваше моят приятел Франк Лойд райт. Нестандартни елементи - да оправдаем високата цена. Колона пред прозореца - за да не забравяме в коя държава живеем. Кубична форма - несъмнено в околностите на Варна "дърветата" имат точно такъв вид (това вдясно от къщата не е "дърво", твърде е фрактално). Еркери и чупки навсякъде - за съвместимост със сградите в града. Комбинация от хоризонтални и диагонални решетки - да ни напомнят за балконите от 90-те.
"Къщата на равноденствието" удивително наподобява новата спортна зала "Арена Армеец", обаче отгоре си има врата у полето и бункер. Куул!
Каквито инвеститорите, такива и архитектите!
до каламбия фабулата на приказката върви накъмто двайсетте и пет процента безработни архитекти... но добрата фея "варненският бизнесмен Георги Бонин" долита от милата мамковина... с каляската-тиква купена на некой аукцион за ретро автомобили... :)
До коментар [#1] от "Николай Александров":
Нищо лошо, дори да е реклама. А за цените е абсолютно прав - в България се проектира на космически ниски цени. може би за това архитектурата е на такова ниско ниво.
До коментар [#4] от "Drun_drun":
И за това качеството на проектите е толкова ниско.
Ами сигурно е много приятно някой да ти възложи проект без ограничения и ти да сътвориш произведение на изкуството, все пак не е твой проблем как са спечелени тези пари или че пред прозореца на еко-къщата 70-годишни бъркат в кофите за боклук да търсят храна.
Този прословут проект за пасивна къща, награждаван у нас, се появява няколко години след други два проекта, на които странно много прилича. Като принципи и функции е взаимстван от един български студентски проект, участвал на Изовер. От другият проект, на доста известен в световен мащаб дизайнер, пък е открадната визията( точно наподобяването на дърво ).И двата проекта се намират изключително бързо с търсене в интернет, затова няма да ги показвам с линкове. Изобщо когато за първи път видях сайта на хваления в статията архитект се зачудих колко самочувствие ти трябва, за да сглобиш оттук-оттам нещо и после да претендираш за новаторство. Тъжно е ..
До коментар [#7] от "jamaisvu":
Наистина е тъжно!
“ Борислав Игнатов отказва кариера в САЩ за свободата сам да проектира пасивни къщи в България.“
Стига сте ги пробутвали тези клишета. В България господинът си има европейска заплата, и помощ от мама и тата. Рекия, салатка, шкембе чорба... Какво му трябва повече? Що да си усложнява живота?
До коментар [#2] от "gligi":
Глиги, въпросите ти са тъпички, но отговора е "защото такива са съвременните материали и естетика". Хората, които разбират от това са го оценили и са включили човека в алманаха на европейската архитектура. Крайно време е името на България да се чува в такива издания! Касата бира която печеля, ти я подарявам да си я пийнеш, та дано да ти се оправи вкиснатото настроение на смотаняк.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.