Бизнес с изчезващи пликчета
Торбичките за пазаруване и боклук могат не само да не замърсяват, а и да се превърнат в добро начинание


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Да говорим за разграждането на полиетиленовите пликчетата за пазаруване и събиране на боклук в почвата е като да решаваме сложно химическо уравнение. Има достатъчно много елементи, известни само на експертите. Така например малцина знаят, че съществува формула, която позволява пълното изчезване на пликчето в околната среда. Това са тъй наречените биоразградими торбички, които по външния си вид са досущ като полиетиленовите, но съдържат нишесте, целулоза, глицерин и някои други органични материали. Тези съставки позволяват биоразградимите торбички да се разпадат до големината на молекула за разлика от оксоразградимите (известни като деграленови), които, забравени в някой шкаф, демонстрират качеството си просто да станат на парченца. Тези парченца не изчезват, попаднали в почвата.
И докато биоразградимите, компостируеми пликчета вече набират популярност сред потребителите в Европа, в България заради по-високите им цени и консервативен пазар все още продажбите им са почти незначителни. Все пак има и предприемачи, които са убедени, че бъдещето принадлежи на отговорните към околната среда продукти. Тези предприемачи гледат по-далеч във времето. Един човек, повярвал в успеха на бизнеса в биоразградимите торбички, е Стилиян Първанов, който вече прави сериозна инвестиции в тяхното производство.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
"За база в производствения цикъл е взета царевицата, но това може да бъде всяка култура, която съдържа въглехидрати."
Странно, САЩ са най-големия производител на царевица в света, а е и най-евтина. От друга страна, в Швейцария отдавна правят еко-сезал (прави се от обикновена трева и има срок на годност около 3години). Ама щом сте казали царевица, нека да е царевица...
крайно време е и ние да направим нещо защото после ще щеги купуваме поскъпо.
До коментар [#1] от "gost22":
ves_a_plant_s_eye_view.html
"...в момента, всички ние сме манипулирани от царевицата. И лекцията за етанола, която чухте по-рано днес, ми прозвуча като последния триумф на царевицата над здравия разум. Той е част от плана на царевицата за световно господство. И ще видите, че количеството засадена царевица тази година ще е драстично повече от миналата и ще покрива много повече площ, защото ние сме решили, че етанолът ще ни помогне."
http://www.ted.com/talks/lang/bg/michael_pollan_gi
До коментар [#3] от "mapto":
Това от линка е за отпускане, за закачка. Онова с американската царевица, дето се субсидира, и е ГМО, си е средство за господство. Първо така отиват напред с технологиите за производство и приложение (в области извън храните), като смачкват конкуренцията в тези сектори, с помощта на фирмите и банките (също американски). Дори свръх производството на основния продукт, не влияе на цената, защото има технологии, с които да преработят излишъка в нещо трайно и различно.
Свърши тая с изсипването на зърно в океана, за да му държим цената висока. Ето примера от статията: Внасят технология и машини, и ще преработват скорбяла от какво? От най-евтиното — американска царевица. Дори да тръгнат от местните видове, рано или късно ще стигнат до най-евтиното, а по-евтино от субсидирано ГМО няма да намерят (дори и заем ще им отпуснат).
Поздравления !
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход