Заедно могат повече
Докато земеделските производители в Западна Европа се сдружават и печелят от това, в България такова желание липсва
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Болезненият опит в кооперирането на земеделските производители в България е тежък спомен от мрачните години на 50-те и комунистическата диктатура. Хората, чиито земи и животни са били отнети и включени в трудово-кооперативни земеделски стопанства (ТКЗС) по времето на комунизма още помнят горчивия вкус на това да изгубиш всичко свое. Вероятно тези исторически предпоставки са в основата на страха от сдружаване на земеделските стопани в България. Естествено днес кооперирането е доброволно и носи най-вече ползи. Обединени в кооперация, фермерите могат да постигнат много по-ниска себестойност на продуктите си и по-висока печалба, отколкото ако действат по единично. Един добър пример за това се среща само на 10 км от Брюксел, в Беглия. В малкото градче Ассе, организацията на производителите Coöbra показва, че има начин за сдружаване дори в сектора за плодове и зеленчуци, където има много на брой малки производители на различни видове продукти.
В същото време в България кооперирането куца, да не кажем, че го няма. Дори когато 12 млн. евро от европейските фондове чакат да бъдат усвоени от кооперирана организация.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Преди време намерих стари документи на дядо ми за периода 1930 - 1940 г. Към кредтен лист на земеделската банка беше приложена брошура.В нея , очевидно агрономи , дават съвети на селяните каксе се обработва земята. Оран , сеитба , жътва , торене и т.н.На гърба с подчертан шрифт пише " Спасението на земеделския производител е в кооперацията "!И дядо ми бил член на такава. Тя е имала взаимоспомагателн каса. Продавала продукцията на членовете си на едро. Купувала от тяхно име торове и техника и т.н Има платена такса " Волска кола " за 35 лв при цена на хляба 5 лв- един вид винетка.За съжаление за 45 години след 1944 г общесвената организация , прокламираща колективизма като върховна ценност , направи хората крайни индивидуалисти. Всички бяха членове на някакъв колектив от 8 до 5 и и ндивидуалисти в оцеляването си.
Докато земеделските производители в Западна Европа се сдружават и печелят от това, в България такова желание липсва
Не е така,а ми в България не желаеха да упътват земеделците кое е правилно и кое не.
На нашите управници им трябват земеделци които не знаят нищо,защото по лесно се манипулират
До коментар [#1] от "djb95":
Напълно съм съгласен с теб.
Но нали се досещаш,че нямаше да върви на някой вносните домати от Турция,скапаните ябълки от Гърция и Македония,нитратните картофи от Полша......!
Крайно време е Бойко да затвори границите на скапаните продукти и да ядем родно производство.
Ето сега това е една брънка но дава голям шанс за животновъдите....за истинското сирене кашкавал и мляко.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.