Тъмната страна на рисковия капитал
…или защо е по-добре да изградите компанията си на мускули, вместо да преследвате VC инвеститори, докато се провалите
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
"Имаме чудесна идея, събрахме впечатляващ екип, а проучването на целевия пазар предвещава неизбежния ни успех. Сега остава да намерим рисков инвеститор, на който да продадем всичко това, а после се захващаме за работа."
Този сценарий се върти в главите на много млади хора, започващи собствен бизнес, не само в България и Европа, но и от другата страна на Атлантическия океан. Той е вдъхновен от десетките успешни истории на звездни предприемачи, които създават в гаража си нова технология, взимат пари от фондовете за рисков капитал (Venture Capital Funds) и няколко години по-късно се къпят в безпрецедентен успех и слава.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
Разбира се, съставяйки подробна картина на своя бизнес за евентуален инвеститор и разкривайки своето ноу-хау и основополагащи идеи, по нашите земи се натъквате и на вероятността да се окажете без бизнес или в по-добрия случай, без бизнес идея.
Мдааа,
Редица примери има. Така е при нас. И на мен ми се случи, нищо, че беше в университета. Разработих подробен бизнес план, после го видях осъществен. Е, стана ясно след известно време и без да ме пита някой. Поне да бяха чели по - внимателно, щеше да произвеждат продукта и до днес:-)))
Статията е перфектна. Браво, че се излага една сериозна истина, която иначе не прикрива. Дано да бъде прочетена от повече хора, които да разберат какви са капаните, които са заложени по пътя на стартиращия предприемач, ако желае да търси рисков капитал.
http://dohodite.com
Масата от предприемачи, разсъждават с клишето на Остап Бендер - „идеите от нас, бензина от вас".
Често човек търси не там където е решението, т.е. ако мислите, че това което ви спира са парите, то може би е нужно да потърсите акъл, после вероятно сами ще се убедите, че не пари са били нужни.
Тия Ве Це-та (може да ги асоциирате както си искате) баш ми се чини че са малко изпърдяна работа. Шма извиняват, ама... да бацаме стотици човекочасове, за да напраим дкументациата и да правим презентации прочие, сичко това да земем капитал от 25к евро, и да си вкараме невестулка в кокошарника, сори ама.. то по-добре да си направим продукта с теа човекочасове :). 25К са като кози крак за глутница вълци.
добро заглавие с липсващи коментари от усвояващи фондове и банкови реклами.
не са описани разликите и причините за придвижване на идеи и проекти в България и ..другаде.
не е достатъчно пояснено че високия риск се плаща с високи печалби за да компенсира грешни субективни решения .
бавността на доказване и защита на иновации..Ariman вече го е коментирал. това е разликата между феодална и капиталистическа държава. със съответните последствия по мяра като продукт и износ на база нещо повече от калинка в бюджет..
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.