

Милен Райков

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Данъчна система в България е сравнително проста, но спазването на законите отнема повече време и усилия на данъкоплатците, отколкото в държави като САЩ и Германия. Данните на Световната банка недвусмислено показват, че все още има какво да се желае, за да може данъците да се плащат по-лесно и по-удобно.
Промените в ресорните закони за следващата година вече са обнародвани и една част от тях се мотивира именно с облекчаване на администрирането на задълженията към държавата. Друга част от измененията се опитват да изгладят противоречия с европейското право. От тази гледна точка и бизнесът, и администрацията биха могли да приветстват намаляването на "инвестициите" по спазване на данъчните закони.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
31 коментара
Цитат 1:
"Два факта обаче хвърлят сянка върху положителния нюанс.На първо място, това са времето и начинът, по който бяха приети. Те бяха обнародвани в последния ден на ноември и така не остана време за..."
>>> В България всички големи реформи стават ноември месец. Почне ли от пролетта, ощетените от промяната имат време да се самоорганизират, да подемат платени кампании по вестниците и най-вече да купуват депутатски души. Колкото по-голяма реформата, толкова по-едри лоените топки, които трябва да бъдат отбити от държавната хранилка. Имат ли повече време за действие, заработва мъртвото вълнение, вестниците се напълват с платени статии, внезапно няколко депутатина искат да се цепят и накрая работата или се проваля с гръм и трясък, или се отлага до следващото раздаване на картите. Типичен пример - дългото сбогуване с безмитните магазини, друг пример - местенето на администрация в провинцията, трети пример - ликвидирането на недоразумението, наречено ваучери за храна. Четвърти пример - ликвидирането на облекченията за млади ипотечни лапнишарани.
*****
Цитат 2:
" В областта на облагането на автомобилите беше направено минималното възможно, колкото да не ни дърпат ушите от Брюксел. "
Нека говорим обективно. България е една от малкото държави в Европа, в която автомобилът е 100% вносна стока. В същото време покупката на автомобила е вторият по големина разход на едно домакинство, след жилището. Напълно налудно е, да се продължава с опитите за избягване на облагането на автомобили за лични нужди. Не само не трябва да има разхлабване на режима, но и в рамките на статуквото има какво да се желае. Не се и съмнявам, че за всички фирми колата ще се окаже "използвана за облагаема дейност". Само че ако така ще си говорим, данъчните да посетят леко така фирмения гараж събота сутрин. И окаже ли се, че няма нито една кола, да потърсят малко повече "облагаемата дейност" по това време. Най-вероятно ще я намерят между жилищните блокове, с бебешко столче на задната седалка и лепенка "just married" на задното стъкло. Други добри идеи са по една проверчица на паркинга под лифта на Банско зиме, на Какао бийч и Асправалта лете, както и на Метро и по моловете. Такава облагаема дейност ще се установи, измерена в чифтове ски, плажни дюшеци, каси бира или щафети салам, че направо да ти умре коня от гъдел....
Вестник "Капитал" по стъпките на "Земеделско знаме" - евтина пропаганда и агитация. "Удобни данъци" - по-голяма дивотия едва ли да се измисли. Скъпи данъкоплатци, вдигаме ви данъците, но ще ви ги вземаме по-удобно (за нас). Примерно директно от банките, където си държите парите. Следващата статия на автора вероятно ще е как се прави фелацио на управляващите.
Mного минуси сте ми нацъкали този път - това става всеки път, когато посоча към някоя от темите, които аз наричам "Синдрома на Столипинов, но сред белите цигани". Големи групи граждани си живуркат от някакъв тарикатлък и понеже са много като брой изборни гласове, никой не смее да подхване проблема, докато накрая мазалото не почне да задушава цели сектори или целия държавен бюджет. Само малко от тарикатлъците на белите цигани:
- масовото неплащане на парното, особено в София
- масовото недеклариране на придобитите автомобили в общината (забелязахте ли, колко кметове се заканваха да съпоставят базата данни на МДТ с тази на КАТ, и накрая н-и-к-о-й не го направи). А може и да го е направил, ама да се е уплашил от резултата и да е премислил, че следващият мандат му е по-мил...
- всенародната "инвалидизация" на населението. И тук една елементарна справка на базите данни с ЕСГРАОН ще изобличи доста детайли (например завишена концентрация на заболяемост сред определени роднини и в определени териториални единици), но пак никой не го прави
- източването на данъчен кредит с лични автомобили, маскирани като служебни, товарни и т.н. Тук вече се преминават някои граници. Не може фирма с 1 служител да купува на данъчен кредит дижп с 6+1 места и никой да не я пита, кого аджеба вози.....А билбордовете на коли висок клас "с право на ДДС кредит" се виждат на всеки ъгъл. И с просто око се вижда свръхналичието на джипове и камионетки, понеже "Бате, кат сметнеш дека че си дръпнеш ДДС-то, то ти стаа същото ъ си земеш един джип напрау....."
- пълната анархия по улиците на големите градове начело със София, където най-наглите са си организирали безплатни паркинги с по 10 коли, баничарки, бусове, сонди, бетоновози, автоморги с бракувани трошки, които разпродават с години на авточасти, или пък си заключват багажа в тях
- неплащането с години на местни данъци и такси, което личи по кошмарния брой съборетини покрай пътищата. Нормалното поведение би било, съборетина с рухнал покрив да бъде досъборена от стопанина, за да не и плаща данък сгради. Но явно полседната думичка е непознато понятие в по-голямата част от държавата
Мисля, че с това всеки читател се е припознал поне в една от групите. Хай сега цъкайте минусите, белким циганията се задържи по-дълго под капака.....
До коментар [#3] от "cinik": Очевидно г-н Циник се опитва да построи комунизъма :) Как не разбрахте, че колкото повече пари оставите за потребление у хората (чрез по-малко данъци и такси и чрез по-малко администрация и съответно спестяване на време, ерго пари), толкова по-добре за икономиката и работните места в частност, а като цяло, много по-добре за стабилността и кредибилността на България. Но на някои хора това просто не им се отдава.
До коментар [#3] от "cinik":
А може ли плюсове да цъкаме? :)
Само да вметна, че това което казваш за служебните автомобили, важи с пълна сила и за много имоти придобити чрез ООД и ЕООД след което си "дърпат" ДДС-то.
Много ми е чудно, как може да се признае данъчен кредит на ООД с единствена данъчна операция покупка на имот за 300 000 лева примерно. Вила на първа линия, я в Банско, я по Черноморието. ДДС-то от 2 такива имота представляват бюджета на една малка община за цялата година :(
Може много добре да работят МФ и НАП, но има още много, много да се желае по приходната част на бюджета.
До коментар [#4] от "deepforest":
А как не можахте да разберете, че това което казвате е вярно, само ако тези в които остават парите ги инвестират така че да носят доход, а не си купуват БМВ-та и луксозни имоти по курортите?
И не забравяй, България има много ниски данъци. Колко още трябва да облекчаваме данъкоплатците, чиито претенции обаче растат ежедневно. Не може постоянно да изискваш от държавата по-добри условия за бизнес и същевременно да искаш и по-ниски данъци като цяло.
А комунизъма е в твоята глава, защото си мислиш, че държавата е един портфейл, от който всеки взима, а никой не остава.
До коментар [#6] от "Dorian Gray": Хе, хе, по-забавно изказване не бях чела отдавна :) Значи, ако изкарвам достатъчно пари, да не се возя на БМВ и да не си купувам луксозен имот, защото ... дразня такива като Вас? Нали така ще стимулирам автомобилния сектор, както и този на недвижимите имоти! Ще платя данък и за автомобила, и за имота. Ще инвестирам в обзавеждане и оборудване. Ще си купувам гориво и нови зимни гуми. Ще плащам винетни стикери всяка година. Както и данък сгради и такса смет. Ще платя местен данък за придобиването на имота. Ще платя нотариална такса. И т.н. и т.н. Ако обаче не разполагам с тези средства, няма да платя за нито едно от тези неща. И ниските данъци в България съвсем не са ниски - общата данъчна тежест надвишава 20% за физическите лица. Сложете допълнително таксите, които трябва да платите за всички банкови преводи, времето, което Ви е необходимо, за да декларирате и заплатите данъци, да си направите справки или да получите документи от администрацията... Време, което струва пари на данъкоплатците. Това, което искам е електронно правителство, но за жалост в България ще бъдат възпрепятствани твърде многото злоупотреби и комисионни, които се плащат на администрацията, за да си свърши работата и да си изкара заплатите, които ние плащаме с нашите данъци. Реформи трябват, а не повече данъци!
До коментар [#7] от "deepforest":
[quote#7:"deepforest"]Значи, ако изкарвам достатъчно пари, да не се возя на БМВ и да не си купувам луксозен имот, защото ... дразня такива като Вас? Нали така ще стимулирам автомобилния сектор, както и този на недвижимите имоти! Ще платя данък и за автомобила, и за имота. Ще инвестирам в обзавеждане и оборудване. Ще си купувам гориво и нови зимни гуми. Ще плащам винетни стикери всяка година. Както и данък сгради и такса смет. Ще платя местен данък за придобиването на имота. Ще платя нотариална такса. И т.н. и т.н.[/quote]
1. Вече обсъдихме покуката на автомобил и имот по-горе. Те се признават за разходи на ЮЛ и съответно се намалява данъчната основа. Отделно от това, се ползва данъчен кредит, което означава, че и ДДС не плащате върху тях. За разлика от така търпеливия обикновен човечец.
2.Всички данъци и такси които изброявате се признават за разходи на фирмите и съответно не се облагат с данъци.
3.Винетки и зимни гуми купуват и всички горски стопанства например. Но в техните бюджети няма предвидени такива средства, защото някой измекярин вече е укрил данъците които биха отишли там.
Защото явно не ме разбирате ще го кажа по-простичко:
Първо се плащат реално дължимите данъци и задължения, а след това ако остане нещо, го харчете както намерите за добре.
В България се изисква висше образзование за да си подготвиш документите и да ди платиш данъци и осигуровки. Цялата система е една манджа с грозде.
До коментар [#8] от "Dorian Gray": Е, явно Вие не разбирате - това, което казвам е, че независимо, дали съм ФЛ или ЮЛ, ако разполагам с повече пари (след като съм платила дължимите данъци), ще имам повече възможности за потребление, ако тези данъци са по-малко и по-ниски и по този начин ще стимулирам икономиката като цяло.
ЮЛ имат възможност да приспадат ДДС само върху определен тип автомобили, не върху всички (освен ако не се занимават с транспортна, охранителна дейност или отдаване под наем на автомобили). За разходите за гориво на тези коли, за които не се ползва данъчен кредит, не се възстановява ДДС например.
При закупуване на апартамент, той се завежда като актив и само амортизацията му е разход. И т.н. - примери, колкото искате, но не ми се занимава да обяснявам счетоводството в България и неговите дебри.
Със сигурност обаче би имало много повече пари за всички, включително и за горските Ви стопанства, ако има електронно правителство, реформи и просто и ниско данъчно облагане, тъй като събираемостта ще бъде значително подобрена - принципът е, че колкото по-ниски и по-прости са данъците, толкова повече хора си ги плащат и с останалото - потребяват, което води до още повече пари в бюджета (от корпоративен данък, ДДС, акцизи и прочие). Пример - Естония.
Хайде, със здраве!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.