Софтуерни пионери
Трима български предприемачи представят технология за съхранение на данни, която може да облекчи работата на много компании
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
В края на 2011 г. трима познати хващат бял лист хартия и си казват: какво можем да предложим, което досега не е правено. Бързо стигат до проект и технология, която тепърва ще навлиза в IT средите. И разпределят задачите - единият ще се грижи за бизнеса, а другите двама ще отговарят за софтуера.
Така в средата на 2012 г. те създават компанията StorPool, която в края на миналата година получи средства от фонда за инвестиции в стартиращи компании LAUNCHub. На хартия идеята изглежда проста. Всяка компания разполага със скъпи сървъри, без които няма как да работи. Всичките генерирани данни се съхраняват в големи специализирани масиви, които често са сложни и тежки за управление. Stоrpool предлага софтуер, който улеснява работата с данни на фирмите чрез тъй нареченото виртуализиране на хардуера. "Всъщност директно елиминираме скъпия сървърен хардуер и с помощта на нашия софтуер изграждаме общо пространство за съхранение на данни", казва Боян Иванов, изпълнителен директор на Stоrpool. Той е партньорът в начинанието, отговарящ за бизнес делата, докато Янко Янкулов и Боян Кроснов са "мозъците" зад технологията.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
15 коментара
Ейй, браво.
ДАно да ви върви бизнеса по - вода момчета. И повече като вас да има.
И по какво е това различно от обалчните услиги предлагани от Майкрософт? Успех им желая де - но като видя:
фонда LAUNCHub, който предлага финансиране със суми между 30 000 и 200 000 евро.
освен - мойте съболезнования друго не се сещам ... тия и парите, и проектите им ще вземат !
Попътен вятър!
[quote#2:"damianrm"]И по какво е това различно от обалчните услиги предлагани от Майкрософт?[/quote]
Разликата е като това ти да предлагаш и на теб да предлагат "обалчни услиги".
[quote#2:"damianrm"]И по какво е това различно от обалчните услиги предлагани от Майкрософт? Успех им желая де - но като видя:
фонда LAUNCHub, който предлага финансиране със суми между 30 000 и 200 000 евро.
освен - мойте съболезнования друго не се сещам ... тия и парите, и проектите им ще вземат ![/quote]
Прав си , но има и подробности :
Тези момчета не са открили "колелото" !
Фондът , който цитираш сигурно е отчел , че ако ги "гушне" - със сигурност ще провокира Интерес у останалите -
които Също ще изкопират подобна услуга - Задължително на По-Ниска цена........
и Фондът ще има....."обезценено злато" ;)
така че дай боже да ги купи фонд - парите стимулират още по-голяма креативност
..........
а технологиите се развиват.........
със или без фондове / паразити ;)
най-опасната инвестиция е в хора -
които правят нещо от което ТИ НЕ разбираш -
инвестираш Срещу себе си , ставаш заложник ;)
фондовете го знаят
Епохално!? Ми като се представят дисковете като един това много би облекчило труда за хакване - вместо да търсиш много масиви с различни конфугурации сега ще има логически един масив и остава само да сглобиш данните.
Хубаво е да се хвалят професионално активни млади българи. Не толкова хубаво е да се правят опити за описание на технология, от която авторът не е разбрал нищо. И да се парадира с "уникалност" когато се говори за масови проблеми като например разпределено съхранение на данни. Решенията за това са неизброими. Пожелавам на младежите, за които става дума, тяхното да е едно от добрите и успешните.
"Всичките генерирани данни се съхраняват в големи специализирани масиви, които често са сложни и тежки за управление. Stоrpool предлага софтуер, който улеснява работата с данни на фирмите чрез тъй нареченото виртуализиране на хардуера. "Всъщност директно елиминираме скъпия сървърен хардуер и с помощта на нашия софтуер изграждаме общо пространство за съхранение на данни", казва Боян Иванов, изпълнителен директор на Stоrpool."
Хубаво е, че някои хора се опитват да правят иновации в България, ама това, което предлагат, е направено и реализирано отдавна по света. Т.н. виртуални пулове в SAN предложиха водещите компаниив в тая област - първо EMC ( чрез VMAX, VNX), а после и IBM (SVC) и HP ( EVA). А самият софтуер, който прави това, е вграден в системите за управление на т.н. storage arrays - SMC ( Symmetrix Management Console fro VMAX), Unisphere for VNX и т.н. И използването на такива технологии от няколко години е утвърдена практика във водещите големи компании в света.
Това, което посочих в предишния си коментар, се отнася за виртуализация на ниво "array". За виртуализация на ниво SAN, която може да обхваща различни arrays в различни точки на света, има продукти като EMC Invista и EMC VPLEX. Облачните технологии пък позволяват просто различни масиви за съхранение на данни (nodes) в различни точки на света да създават общ пул за съхранение на данни, който да се предоставя на потребителите. Такава е например технологията Atmos.
то пък едни бизнес клиенти има в България ... кон да ти умре
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.