Софийската силициева котловина
Само за година финансовата подкрепа в областта на предприемачеството носи първите успехи и доказа, че има смисъл от нея
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Да стартираш иновативен бизнес в България е все едно да си попаднал в някое от онези многочасови километрични задръствания около Петолъчката преди завършването магистрала "Тракия". С една разлика. В задръстването си наясно, че все някога ще излезеш от него, докато при стартирането на бизнес, и то иновативен, може перманентно да влизаш от един ад в друг.
Причините от години са едни и същи. От лошата съдебна система, през хилядите административни спънки, та до намирането на пари. Последната вече не е извинение и трябва да я зачертаем в черния списък, защото пари за започване на иновативен бизнес има. И най-важното - има и десетки качествени идеи в ход.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
40 коментара
Браво. Звучи повече от добре.
"Eleven и Launchub инвестират вече от година, като общият капитал е 21 млн. евро и трябва да го разпределят до 2015 г. Към момента в портфейлите им вече има 56 компании, в които са вложени близо 4.3 млн. евро."
Излиза по-малко от 77 хил. средно на компания. За инвестиции в хай-тек разработки ми изглежда доста скромно особено като се вземе предвид, че инвестициите най-вероянто покриват и разходи които нямат пряко отношение към хай-тек-а - административни, офис и режийни, примерно.
Иначе самият факт, че има такава дейност е супер, разбира се.
Силициева или салицилова котловина?
Много сме далеч от Силикон!
Неуспехите са повече от успехите защото най-добрите ученици не остават в България да развиват бизнес.
До коментар [#2] от "zumz":
Прав сте, 77 бона нема да ни стигнат само за сандвичи :)
[quote#2:"zumz"]"Eleven и Launchub инвестират вече от година, като общият капитал е 21 млн. евро и трябва да го разпределят до 2015 г. Към момента в портфейлите им вече има 56 компании, в които са вложени близо 4.3 млн. евро."
Излиза по-малко от 77 хил. средно на компания. За инвестиции в хай-тек разработки ми изглежда доста скромно особено като се вземе предвид, че инвестициите най-вероянто покриват и разходи които нямат пряко отношение към хай-тек-а - административни, офис и режийни, примерно.
Иначе самият факт, че има такава дейност е супер, разбира се.[/quote]
За това фондове са за стартиращи компании. Като имат прототип могат да привличат по-едри риби:
"Фондовете за прохождащи компании са само първата ключова и вече постигната цел за цялостната структура на инвестиционния пазар в България. Той все още се нуждае от инструменти нагоре по веригата, които да осигурят финансиране за всякакви по размер компании. Скоро по JEREMIE стартира рисковият фонд NEVEQ II, който има 21 млн. евро (30% частно събрани) и ще финансира иновативен бизнес с малко натрупана история. Предстои да заработи и мецанин фонд за зрели компании. Капиталът му трябва да е около 60 млн. евро, половината от който частен, но се изчакват отпадането на административни пречки."
До коментар [#4] от "xalikarans":
Що се отнася до иновации съотношение 1/9 (успехи/науспехи) се счита за добро. При предприемачеството е малко повече, вероятно 1/3 на брой опити, но няма как успехите да са повече. А иначе е много гадно, че умните и способните бягат.
Меко казано - турбо наивна статия, явен платен ПР. Добре е да се знае все пак, че между финансиране /намиране на някакви пари/ и иновативна компания има повече от 10 разлики! Аз така и не разбрах в какво точно се състоят "успешните иновации", кои са фирмите, които са ги осъществили и колко бързо растящи са например по приходи, нови изобретения, брой пазари или нещо подобно. Иначе им пожелавам успех с различно измерване от подобни ПР статии...
Най-сладко е да рискуваш с държавни пари :)
Може би беше редно да се спомене, че България е първата страна в ЦИЕ, която имаше магистърска програма “Технологично предприемачество и иновации в ИТ” (при това в партньорство с Intel). Разбира се, прогресивното ръководство на българския елитен ФМИ към СУ реши, че такива програми ще оставят установените математически програми без студенти и с радост спомогнаха тя да бъде закрита.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.