Млада българска компания привлече 2.4 млн. долара финансиране
Сред инвеститорите във Flipps са водещ европейски фонд и легендарен предприемач от Силициевата долина
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Българското приложение Flipps, което доскоро се казваше iMediasharе, успя да привлече свежо финансиране от 2.42 млн. долара. Това е най-голямата обявена инвестиция в българска стартираща компания сред проектите на двата инвестиционни фонда - Eleven и Launchub, създадени по инициатива JEREMIE през 2012 г. досега.
Показателно е и кой е повярвал в продукта - финансирането е осигурено от един от водещите рискови инвестиционни фондове в Европа - Earlybird, и един от легендарните предприемачи в Силициевата долина Тим Дрейпър. Това става ясно от съобщение до фондовата борса на българското дружество за разработка на технологични решения "Бианор холдинг", чиято рожба е Flipps. Най-краткото описание на продукта е мобилно приложение, което превръща телефона в дистанционно управление.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
22 коментара
Това е хубава вест макар и да не става дума за голяма сделка. Привличането на качествени инвеститори е добре за развитието на стартъп екосисистемата в България.
Уилям Дрейпър наистина е бил умен човек, но е малко пресилено да го наричаме "един от създателите на venture capital индустрията в САЩ". Той е един от първите на Западния бряг, но все пак закъснява с петнайсетина години след първите дружества за рисково финансиране появили се в средата на 40-те.
При това трябва да уточним, че става дума за модерното разбиране за рисков капитал във вид на специализирани фирми. Иначе самото понятие е употребено още през 1920 година в един доклад на Асоциацията на инвестиционните банки в Америка (изготвен от техния Industrial Securities Committee) в който се казва: "The enlistment of venture capital is necessary for the development and growth of the country..." и т.н.
После идва Голямата депресия, после финансистите отново възраждат идеята за специализиране в рисков капитал, само че идва Втората световна война и нещата леко се забавят. През това време Уилям Дрейпър е на военна, а после и дипломатическа работа, после е мениджър в Мексико и се връща в САЩ чак през 1959.
Така или иначе първите следвоенни инвеститорски фирми започват работа през 1946, но не се появяват на празно място. Идеята е по-стара и... малко неудобно звучи, но не се знае кой е бащата. :)
интересен момент за "А финансиране";
Самсунг "мирър скрийн" го предлагат това "out of the box"....
Едно малко балонче се надува полека и станало по-голям балон. Сега се търсят "крайни инвеститори" да платят вложените (напомпени) милиони на бизнес ангелите. И който тръгне да ми обяснява, че нищо не разбирам ще му кажа да се замисли какво точно знае за проекта (май нищо).
Нещо не разбирам, имам такова приложение за iPad от производителя на телевизора, защо ще трябва да си свалям нещо, което освен това е и с реклами?
Освен ако дистанционното не е изключително опростено (канал +/- и звук +/-) и работи с всичко (което пък няма да го повярвам, имал съм универсално дистанционно и знам какви проблеми създава дори с устройства на една фирма).
До коментар [#3] от "marteniza_de":
Сега се казва Samsung SmartView и работи перфектно.
Самсунг скрийн миръринг (брандиран "Ол Шеър") стриймва екрана на телефона към телевизора. Самсунг Смарт Вю пък е просто дистанционно. И двете работят само с телевизори и телефони на Самсунг. Същото е с другите марки, които предлагат софтуер само за техните модели телевизори.
Флипс, от друга страна претендира, че работи с широк набор от телевизори, стриймва съдържание както от готови онлайн библиотеки, така и от паметта на телефона, плюс допълнително служи и за дистанционно. Звучи ми като "всичко в едно". Отзивите от потребители в Гугъл Плей Стора са доста добри, явно върши добра работа.
При всички положения ако Тим Дрейпър и Ърли Бърд са видели бъдеще в този продукт, вероятно има защо.
Но, естествено, българинът знае повече и е готов да оплюе всичко по всяко време.
Поздравления за последователната и целенасочена работа!
Това е мотивация за всички БГ ай-ти статртъпи.
Маркетинг идея:
Скоро бях в магазин за телевизори ( голяма верига ) и показвах на консултанта тази апликация като пример как може клиентите да тестват на място комуникацията с телефоните си.
Оказа се, че макар и информиран - въпросният консултант не знаеше за тази лесна опция. Може би може да се хвърлят усилия в образоването на точно такива консултанти, които продават телевизори и биха били чудесни Флипс евангелисти.
"Технически инвестицията отива в американското Flipps Media Inc, което е 100% собственик на българското дружество "Флипс медиа" ЕАД, което разработва продукта."
Кое му е българското ? :-)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.